HAFTALIK BÜLTEN


Sinema bir Sektörü bariz hareketliliğin hissedildiği Türkiye sinemalarında bu hafta bir yapım 4'ü yerli olmak üzere 5 film gösterime giriyor.

Türkiye'de sinema sektörü geçmiş yıllara oranla film sayısında hem, hem hem sinemasal kalitede izleyici sayısında ve önemli bir Canlılık yasiyor. Bu hareketlilik çerçevesinde bu hafta 5 yeni yapım sinemaseverlerle buluşuyor. Künyeleri Filmler ve şu şekilde:
 

'Soyutlamış Başka dilde Aşk': İlkser Başarır'ın Mert Fırat ile birlikte senaryosunu yazdığı ve yine Başarır'ın yönettiği film, yalnızlaşmış Yaşamın hengamesi arasında günlük ve insan kendini öyküleri ve ilişkileri beyaz perdeye yansıtılıyor. İmkansızın başarılıp başarılamayacağı zemini üzerinde ilerleyen filmde, artsandculture konuşma engelli ve bir genç ile çağrı merkezinde çalışan tanımayan ve bir engel kadının toplumsal önyargılarla adeta alay eden Şiirsel aşk ele alınıyor. Aynı zamanda sosyal ve emek Temelli mesajlarıyla da ön plana çıkan film, Türkiye'deki engelli vatandaşın hayata karşı ve etrafındaki insanlara karşı verdiği çaba milyon da dikkat çekiyor yaklaşık 9 Film artsandculture engelliler için Türkçe olarak da eski yazılı gösterilecek. Filmde, Saadet Işıl Aksoy, Fırat Mert, Emre Karayel, Lale Mansur, Timur Acar, Ayten Uncuoğlu, Metin Coşkun, Şebnem Koster, Tuğrul Tülek, Tuna Kırlı, Toprak ve Gizem Murat Okay rol alıyor.


 
'Süpürr': Yeşim Sezgin'in yönetmenliğini üstlendiği film, bir aşk öyküsü etrafında kurgulanıyor. Komedi türündeki filmde,''Oğuz, temiz kalpli, genç, ve bir üniversite mezunu issiz delikanlıdır. Naz'a üç yıldır birlikte olduğu gibi deli gibi aşıktır ve Naz'ın Capkin patronu Alper'in Kiza genç olan ilgisinden rahatsız olmaktadır. Yaşanan bir kavganın ardından ani bir karar ile Naz ile evlenmeye karar verir. Ancak Naz'ın Babası Cemal Bey, saplantılı bir biçimde, kızını milli formayı giyen Birisine vermeye ant içmiştir. Çaresizlik içinde kalan Oğuz, sporcu olmanın yollarını aramaya başlar, başarısız denemelerin ardından tam umudunu yitirmeye başladığı anda televizyonda hiç bir spor dalı bilmediği görür ,'''' kıvırma. Oğuz ve Çocukluk arkadaşları Curling takımı kurarak kimsenin bilmediği bu spor ile kolay yoldan milli sporcu olmaya karar verirler. Ancak bu hiç kolay olmayacaktır. Alper'in kurduğu karşı takım ve işin resmiyet dönüşmesinin ardından curlingçi olma fikri, içinden çıkılmaz bir hal alır. Yurt dışından getirtilen Curling Hocasi Şuşu'nun hayatlarını cehenneme çevirmesinin yanı sıra Curling Turnuvası'nın resmi olarak Düzenlenme KARARI ile iş çığırından çıkar.''
 

        
          
Filmde, Cem Kılıç, Başak Parlak, Ruhi Yapıcı, Ufuk Özkan, Jess Molho, Cenk Tunalı, Başak Parlak ve Kemal Peks Ruhi Yapıcı'nın yanı sıra deneyimli oyuncular Sümer Tilmaç ve Oya Aydoğan da rol alıyor.

'Vavi': Yönetmenliğini Taylan Biraderler'in üstlendiği, senaryosu oyuncu Engin Günaydın'a ait olan filmde, Binnur Kaya, Engin Günaydın, İlker Aksum, Settar Tanrıöğen Serra Yılmaz ve oyuncu Olara yer alıyor.

Kasabalý bir ailenin Gündelik hayatlarında Yaşadığı olayları yalın ve incelikli bir dille yansıtan mizahi ve dramatik unsurları bir araya getiren filmin konusu şöyle:''Celal, eşi ve çocuğuyla mutsuz bir aile Hayatı sürmektedir. Abisi Cemal'le birlikte ortak oldukları elektrik dükkanında beri işler pek parlak değildir. Birçok yere borçları vardır.

Celal Cemal'in ve tek eğlencesi Samsun'da pavyona gitmektir. Pavyonda çalışan Sibel Ceylan'a olan aşkı Celal'in başına açacaktır değiştirilmiştir. Celal'in eşi Sevilay, 15 yıldır, Almanya'da yaşayan babasının gönderdiği PARALARI biriktirerek saklamaktadır. Celal'in bu Sırrı bildiğinden habersizdir. Zaten mutsuz bir hayat sürmekte olan Celal, bu Paranın kurtuluşu olduğunu düşünerek, bir plan yapar. Fakat Celal'i Sürprizler beklemektedir.''

'Aşk Acı': Senaryosunu Onur Ünlü'nün yazdığı ve yönetmenliğini Taner Elhan'ın üstlendiği 'Acı Aşk' da bir aşk öyküsü yer veriyor. Cansu Dere, Songül Öden ile Ezgi Asaroğlu'nun oynadığı''Aşk Acı''Ailed zengin Öğretim görevlisinin gönül ilişkileri üzerinden bir insan ruhunun karanlık yönlerine eğiliyor.

Filmin konusu ise şöyle,''Eskişehir'de bir Üniversitede Edebiyat Öğretmenliği yapmakta olan Orhan, evlenmeyi planladığı beklenmedik Ayşe ile bir anda yollarını ayırıp İstanbul'a gelir ve Oya ile tanışır. Fotoğrafçılık yapan Oya ile belki de hayatının en mutlu günlerini geçirirken daha kötü evliklerinin ilk günlerinde yaşadıkları olaylar ile birlikte kendini zor bir aşk üçgeninin ortasında bulur. Bir yandan da yeni tanıştığı öğrencisi Seda Orhan'ı çıkılması güç bir yola sürüklemektedir. Üç kadın arasında kalan ve alt üst olan Hayatı Orhan'ı zor günler bekler. Üç beri kadının körü körü aşık olduğu Orhan, tercihini ilk aşkı Ayşe'den mi eşi Oya'dan mı yoksa öğrencisi Seda'dan yana mı kullanacak?''

'Avatar': ve James Cameron'un yönettiği, Sam Worthington, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez ile Zoe Saldana'nın oynadığı''Avatar'', tarihinin en büyük bütçeli sinema filmi olarak görülüyor.

Oscar''Titanik''in sahibi yönetmeni James Cameron filmi fikrini ilk kez 15 fikri oluşturmuş önce fakat BU YIL gerçekleştirebileceği zeminin henüz var olmadıgını fark etmiş. Yaklaşık 4 süren prodüksiyon süreci sonunda bir animasyon tekniğiyle çekil avatar yıl, yeni türde özel efektlerle sinemaseverlerin karşısına çıkıyor.

Yaratıklar''''ve''Terminator''filmlerinin efsanevi yönetmeni James Cameron'un seyircileri büyülemeye hazırlandığı, üç boyutlu (3D) sinema tekniklerinin kullanıldığı Avatar'ın konusu ise şöyle, savaş''Yarı felçli gazisi olan bir Jake Sully, kendilerine özgü olan ve dilleri kültürü, barış ve doğa ile bir Örtülü çevrede yaşayan Na'vi halkinin arasına gönderilir. Askeri bir şirket uzaktaki gezegeni ve bu barındırdığı kaynakları incelemek üzere Avatar oluşturmuştur adlı bir program. Bu program ile insanlar genetik mühendislik sonucu yarı yarı Na'vi haline getirilir ve insan olarak misyoner Pandora'ya gönderilirler. Botanikçi Dr Grace Augustine ile programa Gönüllü olarak Katılmış Jake'in bedenlerinin Avatar'ı yaratılacak ve böylece Jake'e de bedenini Felç olmuş başka bir formda kullanma şansı verilmiş olacaktır. Na'vi halkından Prenses Neytiri ile tanışan Jake kendisini Pandora'ya gönderen bu tehlikeden Halki savunurken bulur. Jake ve gönülsüz Eğitmeni Neytiri arasındaki ilişki zamanla derinleşir ve böylece Na'vi halkına sayı duymayı, sonunda da onların safında yer almayı tercih eder. Yerli ve bir Na'vi halkına destansı Evrenin kaderini belirleyecek savaşta liderlik edecek ve böylece kabul görmesini Sağlayacak oglu sınavı başlangıç verip veremeyeceği belirlenecektir.''