Mel Gibson'a tutuklu yakınlarından tepki

Sinema oyuncusu ve yönetmeni Mel Gibson’un, Meksika'daki yeni filminin çekimleri için cezaevinin boşaltılmasında ısrar etmesi tutuklu ailelerinin kızdırdı. Aileler sokağa dökülerek protesto gösterileri düzenliyor.

'Cesur Yürek' gibi filmlerle tanınan sinema oyuncu ve yönetmeni Mel Gibson Meksika’da 'Yaz Tatilim' adlı filmini çekmeye hazırlanıyor. Gibson’un yeni filmi için liman kenti Varacruz’daki cezaevinin boşaltılması gerekiyor. Cezaevinde bulunan bin tutuklu ocak ayında aynı kentte yeni bir cezaevine nakledilmeleri gerekiyor. Ancak yeni cezaevinin yapımı henüz tamamlanmadı. Gibson’un film çekimlerini ileri tarihe ertelemeyi reddettiği için tutuklular geçici olarak uzak bir yere nakledilecekler.

TUTUKLARI AİLELERİ GİBSON'A TEPKİLİ

Fakat tutuklu aileleri bu duruma sert tepki gösterdi. Aileler, cezaevindekilerin beslenme, giyecek gibi temel ihtiyaçlarında ailelerine bağımlı olduklarını söyleyerek, film için uzak bölgelere gönderilmelerine karşı çıkıyor. Pazartesi gününden bu yana yüzlerce tutuklu ailesi kente Gibson’a karşı protesto gösterisi düzenliyor. Aileler, film çekiminin yeni cezaevinin inşası tamamlanıncaya kadar ertelenmesini talep ediyor.

DÜNYANIN EN KÖTÜ CEZAEVLERİ MEKSİKA'DA BULUNUYOR

Meksika cezaevleri, dünyanın en kötü cezaevleri olarak biliniyor. Kapasitelerinin çok üstünde tutuklu bulunduran cezaevlerinde, uyuşturucu çete üyelerinin kanlı kapışmaları, kötü cezaevi koşulları ile işkence ve kötü muamele sonucu her yıl yüzlerce tutuklu ve hükümlü yaşamını yitiriyor.

“Apocalypto” adlı filmini de 2006 yılında Varacruz eyaletinde çeken Mel Gibson’un gösteri düzenleyen ailelelerin taleplerini dikkatte alıp almayacağı bilinmiyor.

Mel Gibson’un cezaevinin hemen boşaltılmasına bölge valisi de destek veriyor. Bu desteğin, Gibson’un cezaevinin kapatılması için 1 milyon dolar masaya koymasıyla bağlantılı olsa gerek.

ANF