Ghobadi'nin 'Kedileri' İF İstanbul'daİF İstanbul 9. AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali 11 Şubat’ta başlıyor. Festival’de Kürt yönetmen Bahman Ghobadi’nin “Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok” filminin de aralarında olduğu bir çok Kürt filmi festivalde izleyicilerle buluşacak.

!f İstanbul 9. AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali hızla yaklaşıyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla gerçekleştirilen festival İstanbul’da 11 – 21 Şubat, Ankara’da ise 25 ve 28 Şubat’ta gerçekleşecek.


DİYARBAKIR’DA DA CANLI İZLENEBİLECEK

!f istanbul tanınmış Amerikalı sinema sitesi The Auteurs işbirliği ile bu sene dünyada bir ilke imza atıyor. Festivalin en çok konuşulan beş filmi ilk defa İstanbul ile eş zamanlı olarak Anadolu’da 15, komşu coğrafyalarda ise dört farklı noktada izlenebilecek. “!f²: İstanbul’dan Canlı” adlı bu yeni proje ile sinema salonları olmayan veya salon olsa bile Festival filmine ulaşamayan bu noktalar kimi şehirde sanat merkezi salonunda, kimisinde ise kadın derneğinde bulunuyor. Bu yerlerden bazıları ise Diyarbakır Sanat Merkezi, Batman Kültür Sanat Derneği ile Van Kadın Derneği olarak dikkat çekiyor. İstanbul’da gösterilecek filmler ve yönetmenleriyle yapılacak söyleşiler aynı ayda bu merkezlerde de izleyicilerle buluşacak. Bu 5 film festivalin son günleri 20-21 Şubat’ta gerçekleşecek.

Festival Koordinatörlerinden Serra Ciliv, “Festivalin hep canlı olması gerektiği, kriz dönemlerinde filmlerin gösterim imkanı bulmadığı dönemde böylece o imkanı sunduğumuzu düşünüyorum. Bu konu bizi heyecanlandırıyor” dedi.

‘İRAN KEDİLERİ’ FESTİFAL GALALARINDA

Festival izleyicilerinin bilet bulabilmek için günlerce adeta yarıştığı “Hit Filmler” kategorisinde bu yıl yine dikkat çekici filmler gösteriliyor. “Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok / No One Knows About Persian Cats” bunlardan biri.

Film, son dönemde İran’da yaşanan çarpıcı olaylara ve gizliden gizliye giderek büyüyen yeraltı kültürüne farklı bir pencereden bakıyor. Tahran’ın son dönemde patlamakta olan yeraltı müzik dünyasında gezinen film, resmi izin olmadan sadece 17 günde çekilmiş. “Life In Fog”, “Sarhoş Atlar Zamanı”, “Annemin Ülkesinin Şarkıları”, “Yarım Ay” gibi filmleriyle ciddi bir hayran kitlesi olan Kürt yönetmen Bahman Ghobadi filmiyle İF İstanbul’da izleyicilerle buluşacak.

“Aşk Dersi / An Education”, “Cennetimden Bakarken / The Lovely Bones”, “Uzaklara Gidelim / Away We Go”, “Yaman Tilki / Fantastic Mr Fox”, “Yeraltı Peygamberi / A Prophet” gibi filmler “Hit Filmler” bölümünde izleyiciyle buluşacak.

Bu yıl Altın Küre’de yarışan “Yaman Tilki/Fantastic Mr Fox”, “Acı Bir Hayat Hikayesi/Precious”, “Hizmetçi/The Maid” ve “Çılgın Kalp/Crazy Heart”ın da aralarında olduğu eserler de İF İstanbul’u misafiri olacak. Bu filmler arasında “Acı Bir Hayat Hikayesi” filmindeki rolüyle Mo’Nique ve “Çılgın Kalp” filmindeki rolü ile Jeff Bridges ödülleri kucakladı. Bunlar gibi daha birçok film İF’te gösterilirken diğer taraftan BAFTA ödülleri için yarışıyor. İF İstanbul’da yer alanlardan bazılarını Oscar’a uzanacağı da gelen söylentiler arasında.

İF KEŞİF’TE 9 FİLM

!f İstanbul uluslararası ve ödüllü yarışması İF Keşif’te bu yıl 9 film var. Gael Garcia Bernal, Daniel Birman Ripstein, Caroline Libresco, Matthieu Darras, Dagur Kári ve Ümit Ünal’dan oluşan jüri genç yönetmen seçip 15 binlik ödülün sahibini belirleyecek

İF’TE DE ‘KÜRT AÇILIMI’ 

İF İstanbul’un en yeni ve gündemli bölümü ise, Türkiye gündeminden bir türlü düşmeyen “Açılım” bölümü. Açılım bölümünde Kürt filmleri var.

Festival organizatörleri bu bölüm şöyle tanımlıyor: “Kürt Sineması’ndan bahsederken sıklıkla, bu sinemanın tek bir tanımlayıcı isim altında toplanmasının zor olduğu; Kürt filmlerini birleştirebilecek şeyin, bu sinemada yurtsuzluğun, sınırlar arasında var oluşun ve sürekli bir özlem duygusunun tasvir edilme biçimleri olduğu söylenir. İzleyicilerimize Kürt sinemasının son yıllarda öne çıkan en iyi örneklerinden birkaçını sunabilmekten sevinç duyuyoruz.”

Bu bölüm kapsamında Norveç'te yaşayan Kürt yönetmen Hisham Zaman’ın sınırlar arasında hareket halinde olan köşeye sıkışmış insanların hikayelerini işlediği “Kış Ülkesi/Winterland” ve “Bawke” adlı filmleriyle Doug Aubrey imzasını taşıyan ve peşmergelerin yakın tarihine çarpıcı bir bakış açısı sunan “Kurdi/Kürdî” filmi gösterilecek. 

Ayrıca birkaç kısa Kürt filmi de “Açılım” bölümünde izleyiciyle buluşacak. “Göçmen” (Yön: Alan Dilan), “Ekmek” (Yön: Sahim Omer Kalifa), “Bir Telefon Hikayesi” (Yön: Binevşa Narîn), “Karlı Düşler” (Yön: Salem Salavati) ve “Sis Aşiretinden Bir Kadın” (Yön: Askhan Ahmadi) gibi filmler Kürtçe (Kurmanci, Sorani lehçeleriyle) izleyicilerle buluşacak.TÜRKİYE’DEN KISALAR

İF Kısalar bölümünden Türkiye’den kısa filmleri izleyicilerle buluşturacak. Kısalar içinde 12 Eylül darbesin döneminde Diyarbakır Cezaevinin konu edinen “Deng” (Ses) adlı Filiz Işık Bulut’un filmi, yine 44 kişinin öldürüldüğü Mardin Zanqirt (Bilge) köyündeki katliamı anlatan “Zanqirt” belgeseli de var.

YAN ETKİLER

İF İstanbul’da film gösterimiyle birlikte, söyleşi, parti gibi yan etkinlikler de var. Bunlardan biri “‘Açılım’ hakkında: Niye böyle bir bölüm? Niye Kürt Filmleri?” başlığı altındaki söyleşi şeklinde dikkat çekiyor. 19 Şubat Cuma, 14:00 – 16:00 saatleri arasında gerçekleşecek etkinlikte, Londra ve New York Kürt Film Festivalleri’nin direktörü Mustafa Gündoğdu, festivalde ilgili bölümde gösterilecek filmlerin yönetmenleri Hisham Zaman ve Doug Aubrey ile Türkiye’nin ismini dünyaya duyuran genç yönetmenlerinden Hüseyin Karabey konuyu irdeleyecekler. Her biri kendi deneyiminden hikayeler, konular… 

Festivalin bir diğer etkinliği ise 13,14,16 Şubat’ta gerçekleşecek Yaşayan Kütüphane etkinliği. Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları Birimi tarafından uygulanan ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından desteklenen Yaşayan Kütüphane projesi, aynı kentte birlikte yaşadığı halde birbiriyle konuşma fırsatı bulamayan insanlara yapıcı ve kişisel bir söyleşi ortamı sunmayı amaçlıyor. Proje bu yolla kişilerin birbirlerine karşı önyargılarını yeniden gözden geçirmelerini teşvik ederek toplumsal barışa katkı sağlamayı hedefliyor. 

Bu yıl gündüz seansları için biletler 5 TL’ye satılırken, gnctrkcll’liler ise 2,5 TL’ye filmleri izleyebilecekler.

ANF NEWS AGENCY