'Çîrokeke Zivistanê' başlıyor


Türkiye’nin önde gelen tiyatrocularından Haldun Dormen, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda (DBŞT) sahneleyeceği, meslek hayatının ilk Kürtçe oyunu “Çîrokeke Zivistanê”nin (Bir Kış Masalı) provalarına başladı. Büyük ilgi görmesi beklenen oyunun prömiyeri 26 Şubat’ta DBŞT sahnesinde yapılacak.Uzun meslek hayatı boyunca ilk defa Kürtçe bir oyun sahneleyecek olan 82 yaşındaki ünlü tiyatrocu, Cevat Fehmi Başkut’un “Buzlar Çözülmeden” adlı oyunundan uyarladığı “Bir Kış Öyküsü” adlı müzikali, bu kez “Çirokekê Zivistanê” adıyla Kürtçe s ahneleyecek. Ekibiyle birlikte oyunun provalarına başlayan Dormen, zamanının bir bölümünü Diyarbakır’da geçirmeye başladı.

Kürtçe oyun hazırlamakla ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Haldun Dormen, endişesinin değil telaşının olduğunu belirterek, “Acaba bu işin içinden çıkabilecek miyim, anlayabilecek miyim? diye telaşlanıyordum. Ama büyük bir şansım oldu. Bir kere benim yazdığım ve sahneye koyduğum bir oyun çevrildi. O nedenle aşağı yukarı ne söylediklerini biliyorum” dedi.

Kürtçe bilmediği halde oyunu nasıl yönettiğini de anlatan Dormen, “Şöyle yapıyoruz: Oyunumuzu birkaç kere Türkçe okuduk. Yani provalara Türkçe okuyarak başladık. Ondan sonra Kürtçe oynadık. O zaman hangi lafla ne denmek istendiğini anlamıştım. Mizansen yaparken de örneğin 10 dakikalık bir sahneyi önce Türkçe okuyoruz, arkasından Kürtçe mizansene geçiyoruz” dedi.

Dormen, fırsat çıkar ve iyi bir teklif gelirse bundan sonra da Kürtçe oyun sahneleyebileceklerini söyledi.  

“Çirokekê Zivistanê” adlı oyunun prömiyeri 26 Şubat günü DBŞT sahnesinde yapılacak.