Çîrokeke Zivistanê ayakta alkışlandı


Usta tiyatrocu Haldun Dormen’in sahneye koyduğu Çîrokeke Zivistanê (Bir Kış Öyküsü) müzikalinin prömiyeri ayakta alkışlandı. Dormen tiyatroseverleri “Şevbaş” diyerek selamlayarak hayatının en heyecan verici olayını yaşadığını söyledi.

Usta Tiyatrocu Haldun Dormen’in “barışa katkı sunmak” adına sahneye koyduğu Çîrokeke Zivistanê/Bir Kış Öyküsü adlı müzikalin heyecanla beklenen prömiyeri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapıldı.


Sahneyi tıklım tıklım dolduran izleyiciler kadar oyunu izlemeye gelen siyasetçiler ve gazeteciler de heyecanlıydı. Ancak en büyük heyecanı tiyatro kariyerinde ilk defa Kürtçe bir oyun sahneleyen Haldun Dormen yaşadı. Dormen oyunu arka sıralarda tiyatro severle birlikte izledi.

KALABALIK PROTOKOL

Oyun kalabalık bir protokol tarafından izlendi. Geceye DTP Eş Başkanı Gültan Kışanak, kapatılan DTP’nin siyasi yasaklı eski Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncer, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski DEP milletvekili Leyla Zana, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, İnsan Hakları aktivisti Reyhan Yalçındağ, Gülten Kaya, Barış Grubu üyeleri ve gazeteciler Ece Temelkuran, Devrim Sevimay, Müjgan Halis ile çok sayıda davetli katıldı.

DORMEN: AŞIK ATTIRACAK BİR KADRO

İlgiyle izlenen oyunun ardından perde arkasında emek veren tüm sanatçılar sahneye davet edildi. Büyük alkışlar eşliğinde sahneye çıkan Haldun Dormen seyircileri Kürtçe “Şevbaş” diyerek selamladı. “Hayatımın en güzel, en heyecan verici olayıydı bu” diyen Dormen, “Bu oyunu Kemal Uzun ile birlikte Kemal Sunal için yazmıştık. Kemal Sunal ‘Deli Deli Küpeli’ olarak filmini yaptı. Hasan Fehmi Başkurt’un eserinden adapte edelim, yazalım dedik. Oyunu uyarlayarak çalışmalarına başladık, çeşitli kişilere teklif ettik. Sonunda müzikal için Selçuk Yöntem oynadı. Çok başarılı oldu. Bu akşam oynanan da oyun aşık attıracak, harika bir kadro. Ben çok mutluyum, iyi ki bana bu fırsatı verdiniz” dedi.

BARIŞ KÖPRÜSÜ

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir de yaptığı konuşmasında Diyarbakır halkı adına Haldun Dormen’e teşekkür etti. Baydemir, “Bir Kış Öyküsü” oyununa atıfta bulunarak, “70-80 yıllık karlar eriyor bu ülkede. Bir arada yaşayabileceğimizin baharı geliyor. İşte barış köprülerinden bir tanesini de Haldun Dormen’le birlikte Diyarbakır Büyükşehir Belediyemizin bütün tiyatro ekibi kurdular” dedi.

Baydemir “Yaşadığımız müddetçe gönüllerimizin parlamenterleri olan Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ve Leyla Zana da aramızdalar. Ahmet Kaya’nın hayat arkadaşı Gülten Kaya da aramızda, ben inanıyorum ki Ahmet Kaya’nın ruhu bu gece bizimle birlikteydi” diyerek, protokoldeki davetlileri ve Barış Grubu üyelerini oyunculara çiçek vermek üzere sahneye davet etti.

Vali Mutlu, milletvekilleri ve Barış Grubu üyeleri hep birlikte oyup ekibine çiçek verdi. Basının yoğun ilgi gösterdiği oyunun ardından prömiyere katılanlara bir kokteyl verildi.

ANF NEWS AGENCY