"Goethe" Sinemalarda...

 

Shakespeare, Oscar Wilde, Schiller, John Keats ve Jane Austen... Eksik olan Alman edebiyatının öncüsü Goethe’di, şimdi o da sinemalara geldi. Aşkların ve acıların şairi Goethe’yi anlatan film dün Almanya’da gösterime girdi.


‘’Bana ölümün sarhoşluğunu tarttıracak olan o soğuk ve korkunç kadehi elime alıyorum. Onu bana sen uzatıyorsun, ben de alırken hiç duraksamıyorum. Hayatımın bütün istekleri ve ümitleri yerine geldi. Ölümün çelikten kapısını vurmak öylesine titretici ve çetin ki, silahlar dolu. Saat on ikiyi vuruyor. Alınyazısı bu, önüne geçilmez. Elveda Lotte!’’ İşte bu sözlerden sonra intihar eden 23 yaşındaki Werther, acılarına son verir. Çünkü aşık olduğu kadın Lotter, başka bir erkekle nişanlıdır. Goethe, 25 yaşındayken tıpkı Genç Walter’in Acıları’nda söz ettiği gibi trajik olaylar yaşar. 

Genç Werther gibi intihar etti

Johann Wolfgang von Goethe (1749-1823), o yıllarda Wetzlar Alman Yüksek Mahkemesi’nde asistandır. Önce en yakın arkadaşı Karl Wilhelm Jerusalem intihar eder, Charlotte Buff adındaki nişanlı bir kadına büyük aşk besler. Her iki olaydan esinlenen Geothe, ‘Genç Werther’in Acıları’ romanını kaleme alır. 1774 yılında basılan kitap, Avrupa edebiyatının başlıca eseri kabul ediliyor.

Kitabın piyasaya çıkmasıyla sadece Almanya’da değil tüm Avrupa’da ‘Werther hastalığı’ yayıldı. Romantik aşkların dönemiydi. Romanı bir solukta okuyan gençlerin hayatı değişiyordu. Werther gibi ‘aşksız yaşayamam’ diyen gençler, Werther gibi mavi ceket, sarı pantolon giyip intihar ediyorlardı. ‘Genç Werther’in Acıları’nın 200 yıl sonra yeniden gündeme gelmesinin nedeni ise ilk kez bir filme konu olması. Philipp Stölzl’in yönettiği film ‘Goethe’ adıyla dün Alman sinemalarında gösterime girdi. Ünlü şairi Quentin Tarantin’in ‘Soysuzlar Çetesi’ filmiyle yıldızı parlayan Alexander Fehling, aşkını ise Miriam Stein canlandırıyor. Kitapta anlatılan Werther ile Goethe’nin gerçek hayatının bir karışımı filme yapılan ilk eleştiri o dönemki Alman hayat tarzını iyi yansıtamadığı yönünde. Rammstein, Gianna Nannini, Madonna, Luciano Pavarotti ve Anastacia gibi sanatçılar için çektiği müzik klipleriyle tanınan Philipp Stölzl’in ‘Geothe’ yönetmesi ise şanssızlık olarak değerlendirildi. Alman basını şimdiden filme notunu verdi: Moda haline gelen ve şimdiye kadar Shakespeare, Oscar Wilde, Schiller, John Keats ve Jane Austen’in biyografilerinin anlatıldığı film furyasının sonuncusu ve ‘en kötüsü’… 

 

PERWER YAŞ-ANF