Yerli 'Slumdog Milyoner'ler

 

KONYA - Yönetmen Atalay Taşdiken'in 2008 yılında kendi memleketi olan Konya'nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş beldesinde, senaryosunu yaşanmış bir öyküden uyarlayarak çektiği ''Mommo-Kız Kardeşim'' filmi, dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen festivallerde başarılar kazanmaya devam ediyor.

Anneleri ölen ve babalarının evlendiği kadının kendilerini istememesi üzerine hasta dedeleriyle birlikte yaşamaya başlayan iki kardeşin yaşamını konu alan filmin başrol oyuncuları Elif (9) ve Mehmet Bülbül (13) kardeşler, Hüyük ilçesindeki okullarına gidip, günlük hayatlarını sürdürüyor.

Yerel oyuncu kadrosuyla Oscar ödüllü ''Slumdog Millionare'' filmini akıllara getiren ve TRT ekranlarında da gösterilen ''Mommo-Kız Kardeşim'' filmi, Almanya, Ukrayna, Yunanistan, Ermenistan, Kazakistan, Arjantin gibi farklı ülkelerdeki festivallerde elde ettiği başarıların ardından kısa süre önce de İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen 8. Uluslararası Çocuk ve Genç Yetişkinler Film Festivali'nde de (FICI) jüri ödülüne layık görüldü.

 Kasabada yaşanmış bir hayat hikayesinden yola çıkarak hazırlanan filmin İran'dan Madrid'e, Ermenistan'dan Berlin'e kadar 30'a yakın ödül aldığına dikkat çeken Çiğdem, ''Yönetmenimiz Atalay Bey ile birlikte, Ayşe karakterini oynayan Elif'i bulabilmek için bölgede okul okul dolaştık. Bir kaç oyuncu dışında filmin tüm oyuncuları yerli halktan seçildi'' diye konuştu.