“Barikat Film Festivali” yürüyüşle başlıyor

 

Engellilerin yaşama bakışlarının beyaz perdeye yansıtılacağı 24 kısa ve yedi uzun metrajlı film, yarından itibaren Ayazağa’da izleyicilerle buluşuyor. Filmler, görme ve işitme engelliler için özel dublajlı.

 

Barikat Film Festivali 3-5 Aralık tarihleri arasında uluslararası katılımla düzenleniyor. Engelliler için düzenlenen festival "farkındalık yaratarak, en büyük engelimiz olan düşünce özrümüzle" yüzleştirmeyi amaçlıyor.

Festival, 3 Aralık Cuma Günü saat 14'te Galatasaray Lisesi önünden yapılacak bir yürüyüşle başlayacak. Resmi açılış ise festival koordinatörü İranlı oyuncu Taies Farzan'ın sunumuyla, aynı gün saat 19'daBeykent Üniversitesi Ayazağa Kampüsü'nde yapılacak.

Engellilerin beklentilerini, yaşama bakışlarını sinema diliyle paylaşmak amacıyla düzenlenecek festivalde filmler üç gün boyunca Ayazağa'da ücretsiz olarak gösterilecek.

Festival Başkanı Hüseyin Nacar, merkezinde sadece engellilerin bulunduğu filmlerin, görme ve işitme engelliler için dublaj ve altyazı teknikleriyle sunulacak olması ve jüri üyelerinin de engelli sanatçı, yazar ve hak savunucularından oluşturulması açısından "dünya çapında bir ilk" olduğunu belirtiyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Bulgaristan, İran, İspanya, Rusya ve Türkiye'den yedi uzun ve 24 kısa metrajlı film festivalde izleyicilerle buluşacak.