Ünlü yönetmenlerden sinema dersleri

 

KiTAP TANITIMI

inkilap kitabevi nin gelmiş gecmiş en iyi calısmalarından. gunumuz dunya sinemasına yon veren 16 muazzam yonetmenin agzından genc yonetmenlere ogutler veren ayrıca bu yonetmenlerin taktiklerini gormemizi saglayan pek faydalı eser. hele robert rodriguez in "demek yonetmen olmak istiyorsunuz? yanlıs! sizler yonetmensiniz. yonetmen olmak istediginiz andan itibaren yonetmensiniz. uzerinde yonetmen oldugunuzu belirten bir kartvizit bastırın ve bunları arkadaslarınıza dagıtın. bunu boyle dusunup kavradıgınızda bir yonetmen olacaksınız ve bir yonetmen gibi ise baslayacaksınız. yonetmen olmayı hayal etmeyin, sizler yonetmensiniz" kelamından sonra " tamam ulan alacam bir kamera ben de cekecem bir film" diye gaza geldim lakin woody allen sagolsun " yetenek dogustan gelir. yeteniginiz yoksa hic baslamayın, sonra uzulursunuz" demesiyle beni bana hatırlatti. 

 

(yukardaki sözler ,bir okuyucunun yorumundan) 

 

 

 

                                                  ARKA KAPAK

 

 martin scorsese :     eğer film yapmak istiyorsanız, kendinize sormanız gereken ilk soru : "söyleyecek bir şeyim var mı?"dır. 

david lynch :           bir yönetmen için en önemli şey, çıkış noktası olan fikre sadık kalmaktır. 

pedro almodovar :   nasıl yapacağnızı bilmezseniz de filmerinizi çekin. 

emir kusturica :       ama her şeye karar veren kamera olmalıdır. 

jean-luc godard :     bir kamera al, bir deneme yap ve bunu birine göster. 

woody allen :          sadece içgüdüleri izlemek yeterli. tam da burada, eğer yeteneğiniz varsa her şey çok kolay olacaktır. yoksa da elden birşey gelmez. 

bertrand blier :       sette her zaman, her şeyi biliyormuş gibi davranın. 

takeshi kitano:       yönetmenlik, fikirleri gerçekleştirmek için uygun bir ortam yaratmak üzere, birbirine eklenen birçok sorunu yönetmektir. 

tim burton :            tek söyleyebileceğim şey şu . "sezgilerinize güvenin ve şans yakalamaya çalışın." 

robert rodriguez :     eğer yaratıcı ve teknikseniz, sizi durduramazlar.