Quentin Tarantino jüri


Venedik Film Festivali’nde Sofia Coppola, François Ozon, Tom Tykwer, Takeshi Miike Altın Aslan için yarışacak. 67. Uluslararası Venedik Film Festival, Darren Aranofsky’nın yönettiği ABD yapımı ‘Black Swam’ adlı açılış filmiyle 1 Eylül Çarşamba gecesi başlıyor. Başlıca rolleri Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Kassel, Barbara Hershey ve Winona Ryder’in paylaştığı ‘Black Swam’, New York’taki dans çevrelerinde geçen psikolojik bir gerilim. 


Bu yıl 67. düzenlenen festivalin uluslararası yapımlardan oluşan yarışmalı bölümünde toplam 23 film Altın Aslan için yarışacak. Festivalin yöneticisi Marco Müller’in festivalin tanıtım toplantısında 2010’da Venedik’e seçilen filmlerde niteliğe ve sıra dışı yapımlara ağırlık verildiği dikkat çekerken, çağdaş İtalyan sinemasında filmlerinde yeni eğilimleri yansıtan yönetmenlerin yapımları da özel bir önem taşıyor. 
Tarantino, Nezhat ve Akın... 
Quentin Tarantino’nun başkanlık edeceği Yarışmalı Filmler bölümünde uluslararası jüri, Meksikalı yazar, senarist ve yönetmen Guillermo Arriağa, Litvanyalı sanatçı İngeborga Darkunaite, Fransız yönetmen Arnaud Desplechin, ABD’li kompozitor Danny Elfman, İtalyan yönetmen Luca Guadagnino ve Gabriele Salvatores’ten oluşuyor.

Venedik Festivali’nde her yıl olduğu gibi Yarışma ve Yarışma Dışı bölümde gösterilecek filmlerin yanı sıra dünya sinemasından yeni akımlara örnek oluşturan filmlerin yer aldığı Orizzonti ile İtalyan sinemasında yeni eğilimlerin temsilcisi yönetmenlerin filmlerine yer veren Controcampo da yer alıyor. Orizzonti bölümünün jüri başkanlığı ise İranlı kadın yönetmen Şirin Nezhat.

Farklı başlıklar altında gösterilen ve uzun metraj filmlerin yarıştığı ve bu filmler arasında ‘En İyi Film’ seçilen yapıma verilen Luigi De Laurentiış ödülünün jüri başkanı ise yönetmen Fatih Akın. 67. Uluslararası Venedik Film Festivali’ndeki gelişmeleri düzenli izlemek isteyen sinema meraklıları için Facebook’ta açılan Bienal sayfasına şimdiden 10 bin 800 kişinin üye kaydı yaptı.

Yarışma filmleri
Black Swan-Darren Aronofsky (Açılış Filmi) Promises Written in Water-Vincent Gallo, Amerika La Pecora Nera-Ascanio Celestini, İtalya
Somewhere-Sofia Coppola, Amerika
Happy Few-Antony Cordier, Fransa
The Solitude of Prime Numbers-Saverio Costanzo, İtalya/Fransa/Almanya
Silent Souls-Aleksei Fedorchenko, Rusya
Road To Nowhere-Monte Hellman, Amerika
Balada Triste de Trompeta-Alex de la Iglesia, İspanya/Fransa
Venus Noir-Abdellatif Kechiche, Fransa
Post Mortem-Pablo Larrain, Şili/Meksika/Almanya
Barney's Version-Richard J. Lewis, Kanada/İtalya
We Believed-Mario Martone, İtalya/Fransa
La Passione-Carlo Mazzacurati, İtalya
13 Assassins-Takashi Miike, Japonya/İngiltere
Potiche-Francois Ozon, Fransa
Meek's Cutoff-Kelly Reichardt, Amerika
Miral-Julian Schnabel, Amerika/Fransa/İsrail
Norwegian Wood-Tran Anh Hung, Japonya
Attenberg-Athina Rachel Tsangari, Yunanistan
Detective Dee and the Mystery of Phantom Flame-Tsui Hark, Çin
Three-Tom Tykwer, Almanya

DENİZ DERYA-VENEDİK