Oscar adayları belli oldu

Sinema dünyasının en prestijli ödülü Oscar’ın adayları açıklandı. ‘The King’s Speech’ 12 kategoriyle en fazla adaylık kazanan film olurken “True Grit’, ‘The Social Network’ ve ‘Inception’ onu izleyen yapımlar oldu.

12 dalda aday olan, Tom Hooper’ın yönettiği ‘The King’s Speech’ Oscar’a en yakın yapım olarak gösteriliyor. Filmin başrol oyuncusu Colin Firth de filmdeki rolüyle Altın Küre’de en iyi erkek oyuncu seçilmişti. 

83. Oscar Ödülleri’nin bir diğer güçlü yapımı ise 10 adaylıkla Coen Kardeşler’in yönettiği ‘True Grit’. Charles Portis’in yazmış olduğu romandan sinemaya uyarlanan film, ilk olarak 1968 yılında çekilmiş ve başrolde John Wayne oynamıştı.

En iyi yabancı film dalında ise Cezayir yapımı ‘Outside the Law’ Oscar’a yakın adaylardan. Filmde, Cezayir’in Fransa’dan bağımsızlığını kazandığı savaş farklı bir bakış açısıyla değerlendiriliyor. 

Oscar ödülleri 27 Şubat’ta düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

 

İşte tüm kategoriler ve adaylar:

En İyi Film:
The Social Network
Black Swan
The King's Speech
The Fighter
Inception
The Kids are All Right
127 Hours
Toy Story 3
True Grit
Winter's Bone

En İyi Yönetmen:
Darren Aronofsky, Black Swan
David O. Russell, The Fighter 
Tom Hooper, The King's Speech 
David Fincher, The Social Network 
Coen Brothers, True Grit

En İyi Erkek Oyuncu:
Javier Bardem "Biutiful" 
Jeff Bridges "True Grit" 
Colin Firth "The King's Speech''
Jesse Eisenberg "The Social Network" 
James Franco "127 Hours"

En İyi Kadın Oyuncu:
Annette Bening "The Kids Are All Right" 
Nicole Kidman "Rabbit Hole" 
Jennifer Lawrence "Winter's Bone" 
Natalie Portman "Black Swan" 
Michelle Williams "Blue Valentine"

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Christian Bale "The Fighter" 
John Hawkes "Winter's Bone" 
Jeremy Renner "The Town" 
Mark Ruffalo "The Kids Are All Right" 
Geoffrey Rush "The King's Speech"

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:
Amy Adams "The Fighter" 
Helena Bonham Carter "The King's Speech" 
Melissa Leo "The Fighter" 
Hailee Steinfeld "True Grit" 
Jacki Weaver "Animal Kingdom"

En İyi Animasyon:
How to Train Your Dragon - Chris Sanders ve Dean DeBlois 
The Illusionist - Sylvain Chomet  
Toy Story 3 - Lee Unkrich 

En İyi Görüntü Yönetimi:
Black Swan - Matthew Libatique 
Inception - Wally Pfister 
The King's Speech - Danny Cohen 
The Social Network - Jeff Cronenweth 
True Grit - Roger Deakins

En İyi Orijinal Senaryo:
Another Year: Mike Leigh 
The Fighter: Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson 
Inception: Christopher Nolan 
The Kids Are All Right: Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg 
The King's Speech: David Seidler

En İyi Uyarlama Senaryo:
127 Hours, Danny Boyle, Simon Beaufoy 
Toy Story 3, Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich 
True Grit, Joel Coen, Ethan Coen 
Winter's Bone, Debra Granik, Anne Rosellini 
The Social Network, Aaron Sorkin 

En İyi Yabancı Film:
Biutiful (Meksika)
Dogtooth (Yunanistan)
In a Better World (Danimarka)
Incendies (Kanada)
Outside the Law (Cezayir)

En İyi Belgesel (Uzun):
Exit through the Gift Shop 
Gasland 
Inside Job 
Restrepo 
Waste Land

En İyi Belgesel (Kısa):
Killing in the Name 
Poster Girl 
Strangers No More 
Sun Come Up 
The Warriors of Qiugang 

En İyi Sanat Yönetimi:
Alice in Wonderland, Robert Stromberg, Karen O'Hara 
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1, Stuart Craig, Stephenie McMillan
Inception, Guy Hendrix Dyas, Larry Dias ve Doug Mowat 
The King's Speech, Eve Stewart, Judy Farr
True Grit, Jess Gonchor, Nancy Haigh

En İyi Kostüm:
Alice in Wonderland, Colleen Atwood 
I Am Love, Antonella Cannarozzi 
The King's Speech, Jenny Beavan
The Tempest, Sandy Powell 
True Grit, Mary Zophres

En İyi Makyaj:
Barney's Version, Adrien Morot 
The Way Back, Edouard F. Henriques, Gregory Funk ve Yolanda Toussieng 
The Wolfman, Rick Baker ve Dave Elsey

En İyi Kurgu
Black Swan Andrew Weisblum 
The Fighter Pamela Martin 
The King's Speech Tariq Anwar
127 Hours Jon Harris 
The Social Network Angus Wall ve Kirk Baxter

En İyi Müzik:
How to Train Your Dragon, John Powell 
Inception, Hans Zimmer 
The King's Speech, Alexandre Desplat
127 Hours, A.R. Rahman 
The Social Network, Trent Reznor ve Atticus Ross

En İyi Şarkı:
Coming Home - Country Strong 
I See the Light - Tangled 
If I Rise - 127 Hours 
We Belong Together - Toy Story 3

En İyi Görsel Efekt:
Alice in Wonderland, Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas ve Sean Phillips 
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 Tim Burke, John Richardson, Christian Manz ve Nicolas Aithadi 
Hereafter, Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski ve Joe Farrell 
Inception, Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley ve Peter Bebb 
Iron Man 2, Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright ve Daniel Sudick

En İyi Ses:
Inception, Richard King 
Toy Story 3, Tom Myers ve Michael Silvers 
Tron: Legacy, Gwendolyn Yates Whittle ve Addison Teague 
True Grit, Skip Lievsay ve Craig Berkey 
Unstoppable, Mark P. Stoeckinger

En İyi Ses Miksaj:
Inception, Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo ve Ed Novick 
The King's Speech, Paul Hamblin, Martin Jensen ve John Midgley 
Salt, Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan ve William Sarokin 
The Social Network, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick ve Mark Weingarten 
True Grit, Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff ve Peter F. Kurland

27 Şubat'ta düzenlenecek olan 83. Oscar törenini genç yıldızlar James Franco ve Anne Hathaway sunacak.