Kültür Haftası’nda Evdalê Zeynîkê

 

Kürt kültürünün tanıtılması amacıya İsviçre Kürt Toplumu (SKG) tarafından Basel’de organize edilen 2. Kürt Kültür Haftası’nın ikinci gününde Bülent Gündüz’ün ‘Evdalê Zeynîkê’ adlı belgesel filmi gösterildi. Ardından yönetmen Gündüz ile bir söyleşi gerçekleştirildi.
 
İsviçre’nin Basel şehrinde devam eden ‘2. Kürt Kültür Haftası’ kapsamında önceki gün yönetmen Gündüz’ün ‘Evdalê Zeynîkê’ adlı belgeseli, Kultur Kino’da gösterildi. Kürt dengbêji Evdalê Zeynîkê’nin hayatını anlatan belgeseli, çok sayıda İsviçreli ve Kürdistanlı izledi. 72 dakikalık belgesel gösteriminin ardından yönetmen Bülent Gündüz ile bir söyleşi gerçekleştirildi. 
 
‘Her dengbêj için bir dökümasyon yapılmalı’
 
Dengbêjliğin Kürt kültürünün köşe taşı olduğunu belirten yönetmen Bülent Gündüz, bu geleneğin yeni kuşaklara anlatılması ve gösterilmesinin kendisi için önemli olduğuna dikkat çekti. Gündüz, „Her dengbêj için bir dökümasyon yapılmalıdır. Onların hayatı ve eserleri genç kuşaklara aktarılmalıdır. Bu bizim görevimiz olmalıdır“ dedi. Ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayan Gündüz, filmin böylesi bir etkinlikte gösterime girmesinin kendisini mutlu ettiğini belirterek, „19. yüzyılda yaşamış bir dengbêjin, dengbêjlerin ilgi görmesi bana verilen en büyük ödüldür“ diye konuştu.
 
Kültür Kültür Haftası, İsviçre basını tarafından da yoğun ilgi görüyor. Hafta, ülkenin önemli günlük gazetelerinden Basler Zeitung ile 20 Minute, Basler Tv, Baslerstab, Basellandschaft, DRS Radyosu, RadioX gibi basın-yayın organlarında yer aldı. 
 
Yeni Özgür Politika