Filmmor Kadın Filmleri Festivali başlıyor

25 ülkeden filmler ve konuklar, tema bölümleri, toplu gösterimler, panel, konferans ve atölyleerle Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 12-20 Mart'ta İstanbul'da, 26-27 Mart'ta Van'da, 2-3 Nisan'da Antalya'da, 9-10 Nisan'da Trabzon'da olacak.

Festival, 12-20 Mart'ta İstanbul'da, Cezayir, Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Modern salonlarında olacak. Festival etkinlikleri ve film gösterimleri 26-27 Mart'ta Van'da, 2-3 Nisan'da Antalya'da, 9-10 Nisan'da Trabzon'da gerçekleştirilecek.

Festivalin bu yılki teması, bir soru: "Ne alınır, ne verilir, ne çalınır, ne kazanılır ama bunların hepsi mümkün sanılır.

Dikilemez, biçilemez ama kimi metreyle ölçüp teraziyle tartmaya kalkar.

Yasalarda ille de vardır ama fiiliyatta evrile çevrile yok edilir.

İdraki ve inşası fizik-biyoloji, fıtrat-yaradılıştan öteye geçmeyi gerektirir."

Festivalde, "Kadınların Sineması", "Kadınlardan Ortadoğu", "Kendine Ait Bir Cüzdan", "Annelik Meselesi", "Cinsiyetler" bölümlerinde 25 ülkeden 88 kadın yönetmenden altmışı aşkın film gösterilecek.

Sinemada cinselliğe dair "O İş Anlattığınız Gibi Değil", sinemada sansüre dair "Yasaklar ve Yalanlar", "Film Okuma", "Queer?" gibi atölyeler, Kamerun ve Filistin Kadın Filmleri Festivali ile buluşmalar ve filmlerin yönetmenleriyle söyleşiler de festival etkinliklerinden.

Festivalde gerçekleştirilecek diğer etkinlikler ise şöyle:

Galatasaray Üniversitesi-Medya ve Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Merkezi ortaklığıyla Konferans; Kadınlar ve Sinema: Ortadoğu, İstanbul Modern-Sinema ortaklığıyla Mor Nokta, Altın Bamya Akademisi ile 3. Altın Bamya Ödülleri.

Festival 12-20 Mart arası İstanbul'da, Cezayir, Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Modern salonlarında olacak. Ardından yine yollarda... Van Kadın Derneği ortaklığıyla 26-27 Mart'ta Van'da, Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği/Merkezi ortaklığıyla 2-3 Nisan'da Antalya'da, Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği ortaklığıyla 9-10 Nisan'da Trabzon'da olacak.