Dostoyevski Z.Demirkubuz

 

Zeki Demirkubuz’un Dostoyevski'nin ‘Yeraltından Notlar’ yapıtından esinlenerek sinemaya uyarladığı Yeraltı, Ankara’da yalnız yaşayan memur Muharrem’in iç dünyasını anlatıyor.

10 Ocak'ta çekimlerine Ankara’da başlanan Yeraltı’nın başrolünü Engin Günaydın canlandırıyor. Filmde ayrıca Sırrı Süreyya Önder, Ufuk Bayraktar, Sarp Apak, Nihal Yalçın, Serhat Tutumluer, Feridun Koç, Murat Cemcir ve Serkan Keskin gibi oyuncular yer alıyor.

Yeraltı, 2011 sonbaharına kadar devam edecek kurgu ve post prodüksiyon çalışmalarının ardından yıl sonunda vizyona girecek.

Demirkubuz, Dostoyevski'nin romanından esinlenerek başladığı çalışmanın zaman içerisinde serbest adaptasyona dönüştüğünü belirterek, ''Çünkü senaryoya, meseleye, oradaki adamın karakterine yoğunlaştıkça romanı daha çok keşfettim ve keşfettikçe de en çok da anlatım konusunda sorunlar yaşadığım zamanlar hep romanın dünyasına daha çok döndüm. Filmin 4. haftası bitmek üzere ve hala elimde kalın bir senaryo var'' dedi.

''Bugüne kadar hep bir hikayeden çok, insanın akıldışı bir varlık olmasını anlamaya çalışan filmler yaptığını'' ifade eden Demirkubuz, ''Yeraltından Notlar''ın bu anlamda gidilebilecek en son nokta olduğunu söyledi. Filmin konusu için, ''bir insanın yaşamak zorunda kaldığı fiziksel hayatla, yine yaşamak zorunda kaldığı iç dünyasıyla ilgili bir tür sondaj çalışması'' denilebileceğini aktaran yönetmen, ''Aslında bir hikayesi yok filmin. Sadece bir karakterin iç dünyasına girebilmenin yollarını aradım. Hikaye aşağı yukarı böyle birşey'' diye konuştu.