Tüm Özgür Nehirler Dersim’e Akacak

Tunceli Belediyesi ve Munzur Doğa Aktivistleri tarafından organize edilen “1. Munzur Belgesel Günleri” 18-20 Şubat 2011 Tarihleri arasında Tunceli’de yapılacak.
Yerli ve yabancı 25 civarında belgesel filmin gösterileceği etkinlik üç gün boyunca Tunceli Gençlik Kültür Merkezi’nde izleyicilerle buluşacak.
“Tüm Özgür Nehirler Dersim’e Akacak” sloganıyla hazırlanan film günlerinde, doğa ve çevre temalı belgeseller ile ağırlıklı olarak Hes ve Baraj karşıtı mücadelelerin yer aldığı filmlere yer veriliyor.
Munzur Belgesel Günleri’nde; Artvin, Rize, Trabzon, Kastamonu, Çanakkale, Mersin, İzmir, İstanbul, Tunceli gibi illerde verilen çevreci mücadeler ile empati yaratılıp “Derelerin kardeşliği”ne katkı sunulması amaçlanıyor.
Suyun Öyküsü, Aral Gölü, Son Kumsal, Cerattepe, Gola Çetu, Jiare gibi belgeseller ile baraj yada hes yapımı, çevre kirliliği ve uygulanan hatalı politikaların yarattığı sonuçların gözler önüne serilecek.
Yuvarlakçay, Bugün var Yarın yok, Loç belgeselleriyle de özellikle Karadeniz bölgesinde yaşayan ve HES’lere karşı bölge insanlarının mücadelesi aktarılacak.
Kırsal bölgelerdeki yaşam ve doğaya karış insan mücadelesinin yer alacağı diğer kuşakta ise Hazırmısın Everest , Şewaxan, Bertij, Ayı Adam, Saklı Kent Tunceli, Kırmıtının Çapkınları ve Elden ele adlı belgeseller yer alacak. 
20 Şubat 2011 Pazar günü öğlenden önce kuşağında ise İmparator Penguen’in yolculuğu, Pompoko, Çitin öte yakası gibi çocuklara yönelik çizgi ve animasyon filmleri gösterilecektir.
Organizasyon komitesi adına yapılan açıklama :
Dersim'de, hem her yaz tekrarlanan orman yangınları, hem de, Munzur nehri üzerine yapılan ve daha da yapılması planlanan barajlar dolayısıyla, doğaya zarar verilmektedir. 

Dersim insanları, ülkemizde bir eşi olmayan güzellikteki dağlarını, vadilerini, burada yaşayan tüm canlıları ve yaşamı var eden suları korumak için, 10 yıldan uzun bir süredir mücadele vermektedir. Bu mücadelenin hedefi ve içeriği çok nettir, ama, net olmayan, doğaya saldıranların çalışma yöntemleri, hedefleri ve planlarıdır. Üstelik, bu doğa saldırısı, bütün dünyada neredeyse eş zamanlı olarak, yoğunlaşmakta ve insanların varlığını tehdit edecek derecede pervasız hale gelmektedir. Bu durum, Dersimlilerin de, kendi yaşam çevreleri ve mücadele alanları dışında neler olup bittiğini anlamasını zorunlu kılmıştır.
Film günlerinde, Dersim'de verilen su ve toprak mücadelesinin kimlere ve hangi çıkarlara karşı verildiğini, bu mücadelede tüm dünyadaki yoldaş ve müttefiklerimizin kimler olduğunu, doğa katliamından çıkarı olan çeşitli aktörlerin nerelerde işbirliği ettiğini ve nerelerde birbiriyle dahi çatıştığını, halkların suyunu ve toprağını elinden almak, köylüleri tarım işçisine ya da kentlerin en fakirlerine dönüştürmek için ne gibi yöntemlerle çalıştıklarını, bu yöntemlerle diğer halkların yaşadığı deneyimleri ve geliştirdikleri direniş stratejilerini anlamamıza yarayacak filmler gösterilecektir.
Aynı zamanda, tekelci mülkiyete karşı başarıya ulaşmış, toprağını, suyunu ve yaşamını kendi ortak kararlarıyla düzenleyen insanların geliştirdiği farklı yaşama ve üretme örneklerine de yer verilecek, köylü dünyasının zamanımızda nerelere doğru değişebildiği, insanların doğayla yaşamak için geliştirdiği farklı çözümler, Dersim halkına sunularak, kendi yaşamlarına ilişkin hayallerinin de, zenginleşmesi sağlanacaktır.MUNZUR BELGESEL GÜNLERİ PROGRAMI
18.02.2011 Cuma
18.00 : Açılış kokteyli, protokol konuşmaları
19.00 : “ Son Kumsal “ Yönetmen : Rüya A. Köksal
20.30 : “ Şewaxan “ Yönetmen : Kazım Öz
22.00 : “Jiare” Yönetmen : Ozan Munzur
19.02.2011 Cumartesi
10.00 : “ Elden ele” Yönetmen Cemil Kızıldağ, Ozan Turgut
11.00 : “ Munzur Akmazsa” Yönetmen : Nezahat Gündoğan
12.30 : “ Hazırmısın Everest” Yönetmen : Mustafa Temiztaş
14.00 : “Göç” Yönetmen : Mehmet Özgür Candan
15.30 : Av Su mai 
17.00 : Artvin Üçlemesi, Yönetmen Cihat Bilen 
18.00 : “ Ayı Adam ” 
19.15 : “ Yuvarlakçay – Suyun Gücü “ Yönetmen ….
20.00 : “ Suyun Öyküsü “ Yönetmen : Nurten Şalıkara
21.00 : “Mavi Altın “ 
20.00 : “ Kumsuyu” 
21.00 : “Gola Çetu” Yönetmen : Metin Kahraman – Şerif Karataş
20.02.2011 Pazar
Çocuk Kuşağı
09.00: İki Yavru Kaplan
10.00 : Çizgi Film Pompoko 
11.30 : Rüzgar Vadisi 
12.00 : İmparator Penguen’in yolculuğu 
13.00 : Saklı Kent : Tunceli Yönetmen : Malik Kaya ( Yönetmenin katılımıyla )
14.30 : Loç
15.30 : Allioni 
16.00 : “ Bertij” 
18.00 : “ Önce su “ 
18.00 : “ Ekmek Kir Tutmaz ” 
18.45 : “Aral Gölü“ 
19.30 : Önce Su
20.00 : Şirket
20.30 : “ Kırmıtının Çapkınları ” Yönetmen : Nurten Şalıkara 

( Proğramda küçük değişiklikler yapılması muhtemeldir )