Haydi 85 YIL öncesine: Zaré Diyarbakirda

Ermenistan sinema tarihinin ilk ve önemli sessiz dönem yapımlarından olan ve Kürtlerin sinemada temsil edildiği ilk film olarak değerlendirilen 1926 yapımı Zare Diyarbakır’a geliyor!

19 Şubat Cumartesi günü İstanbul’da !fistanbul programı kapsamında gerçekleştirilen ve çok yoğun ilgi gören gösterimin ardından Zare, bu kez 27 Şubat Pazar günü ve 28 Şubat Pazartesi günü 19.30’da Diyarbakır Avrupa Sineması’nda gösterilecek. Ermenistan sinemasının kurucu yönetmenlerinden biri sayılan Hamo Beknazarian’ın yönettiği film, tıpkı İstanbul’da olduğu gibi Diyarbakır’da da Kürt arp sanatçısı Tara Jaff’ın canlı müziği eşliğinde gösterilecek. 

Filmin bir Yezidi Kürt köyünde geçen 1915 tarihli öyküsü trajik bir aşk hikâyesi. Zare, Çarlık Rusya’sının çöküşünün yaklaştığı ve 1917 devriminin hazırlık sancılarının yaşandığı bir dönemde, aynı köyde yaşayan Kürt kızı Zare ile çobanlık yaparak geçinen Seydo’nun sevdasını ve köyün ağası Temur’un onlara engel olmaya çalışmasını anlatıyor. Ağrı Dağı’nın karlı girintilerine, Elegez Dağı’nın kayalık yamaçlarına çadırlarını kuran göçebe Kürtlerin filmi Zare, !fistanbul’un Kürt filmleri programını hazırlayan Londra Kürt Filmleri Festivali Yönetmeni Mustafa Gündoğdu’nun ifadesiyle, “Muhteşem görüntüleriyle Hayastan’dan Kürdistan’a eşsiz ve sessiz bir armağan.” Şimdi bu armağan Diyarbakırlılarla buluşuyor.

Zare’nin Diyarbakır gösterimi Diyarbakır Sanat Merkezi’nin organizasyonuyla !fistanbul, Ermenistan Ulusal Arşivi ve Anadolu Kültür işbirliği ile gerçekleşiyor.