Meş'in galası Nusaybin'de yapıldı

 

 
12 Eylül'den sonra Nusaybin'de yaşananları bir delinin gözüyle aktaran "Meş (Yürüyüş)" filminin galası Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde yapıldı.

12 Eylül'ü ve o dönemki toplum yapısını Deli Xelilo'nun hikâyesi üzerinden sinemaseverlere aktaran ve Shiar Abdî'nin yönetmenliğin yaptığı Meş (Yürüyüş) filminin galası Nusaybin Mitanni Kültür Merkezi Sinema Salonu'nda gerçekleştirildi. Galaya BDP PM üyeleri Erkan Pişkin, Mahmut Çelik, Mehmet Zahir Sarıtaş, SES Nusaybin Temsilciliği, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, BDP Nusaybin İlçe Başkanı Süleyman Çiftçi, Nusaybin eski Belediye Başkanı, Dr. Mehmet Tarhan, Eğitim Sen Temsilcisi Abdullah Gökçe, mahalle muhtarları ve yüzlerce sinemasever katıldı.

Sinema salonunun dolunca birçok sinemasever filmi ayakta seyretti. Filmin oyuncusu Selamo, yaşadıkları zorluklara rağmen filmi bitirmek için sarf ettikleri çabaya değindi. Selamo, "Bu ekip bu filmi çekmeye başladığında aslında bir sivil itaatsizlik eylemi yaptı. Yani sinema sisteminin içerisinde olduğu duruma bakıldığında milyonlarca dolarlık ekonomik kaynaklarla, binlerce kişilik ekiplerle sinema filmi çekerken, ben Nusaybin'e geldiğimde 500 Euro ile geldim. Ama bu ekip bu ruh bu filmi ortaya çıkardı. Xelilo'yu bir kez daha anıyor, anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Başta Nusaybin Belediyesi olmak üzere Kızıltepe Belediyesi ve Diyarbakır Belediyesine katkılarından dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan da, 12 Eylül'ün devam ettiğini söyledi. Filmin içeriğine değinen Gökkan, "Çocuklar göç etti, birçok aile katledildi ve birçok çocuk yetim kaldı. Ama hala yürüyüş (Meş) sürüyor. Bu yürüyüş durdurulamaz. Çünkü bu Yıldız ve Cengo'nun yürüyüşüdür. Bu yürüyüş Kürt çocuklarının yürüyüşüdür" dedi.

Film'de Türkiye'de karanlık bir dönem olarak hafızalarda yer edinen 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında yaşanan acılar, bir delinin gözünden aktarılıyor. Shiar Abdî'nin yönettiği ve Selamo, Abdullah Ado'nun oynadığı Meş (Yürüyüş) filmin hikayesi 12 Eylül 1980 darbesinin öncesi ve sonrasında Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde geçiyor. Darbe zaman zaman hissedilmektedir. Cengo ile birlikte bir grup çocukla arkadaş olan Xelilo, dışlandığı dünyadan uzaklaşır. Xelilo'nun arkadaşlarının bazısının ailesi ilçeyi terk eder, bazılarının yakınları bilinmeyen yerlere götürülür. Tüm bunların ortasında yer alan başrol Xelilo ise, ağzında sigarası ile sessiz protestosunu sürdürmektedir.