TEV-ÇAND Yekta Herekol’u andı

TEV-ÇAND, Dünya Tiyatrolar Günü’nde bedenini ateşe veren sanatçı gerilla Yekta Herekol’u yazılı bir metinle andı. Mezopotamya Demokratik Kültür Hareketi (TEV-ÇAND) ve Teatrapotamya, 27 Mart 2004’te Dünya Tiyatrolar Günü’nde sanatçıların sessizliğini protesto etmek için bedenini ateşe veren Yekta Herekol kod adlı Erdoğan Kahraman’ı andı.

TEV-ÇAND ve Teatrapotamya, tiyatro sanatçısı gerilla Erdoğan Kahraman’ın yaşamını yitirişinin yıldönümünde bir mesaj yayınladı. “Sanatçı toplumun vicdanıdır” diyen TEV-ÇAND ve Teatrapotamya, “İnsanın özvarlık biçimi olan kültürleşmenin ve toplumsallaşmanın kalbi Mezopotamya ve Kürdistan dağlarının doruklarında Şehit Yekta arkadaşın şehadet yıldönümünü ve Dünya Tiyatrolar Günü’nü karşılarken; bugün daha derin bir anlam ve bu anlamın yarattığı duygular içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

“Devletçi egemen sistemin derinleşmiş son köleci biçimi olan kapitalist modernite tarafından postmodern ve popüler kültür-sanat yaklaşımıyla anlamsızlığın geliştirilip, duyguların köreltildiği; toplumun soluksuz bırakılarak, yaşamın öldürülmek istendiği bir zamandayız” denilen açıklamada, sanatı, toplumu bir arada tutan ahlaki örgüyü parçalamak için kullanan kapitalizmin, gelişmek için insanı ve kültürel özdeğerlerini katliama uğratığına vurgu yapıldı. Açıklamada devamen şunlar belirtiliyor: “Bizler sanatı ve özellikle de tiyatroyu özdeğerleri ve kaynağıyla buluşturmak için devrimci bir tarzla örgütlenip sanat mücadelemizi büyütmek isterken; devlet, yaşamın yansısı olan tiyatroyu ve sanatı biçtiği rollerle marjinalleştirmek, eğlence ve tüketim nesnesi haline getirmek istemektedir. Oysa biz biliyoruz ki, yaşam nerede ise tiyatro oradadır. Tiyatro dağdadır, sokaktadır, her yerdedir. Çünkü her yer sahnedir. Alternatif bir yaşam insanlığın birikimlerinin ve özgürlük mücadelemizin çabalarıyla, büyük emek ve bedellerle ortaya konulurken; yeni yaşamın sanat anlayışına Şehit Yekta arkadaşın eylemiyle ulaşıyoruz”. 

‘Sanatçı toplumun vicdanıdır’

2004 yılında, Dünya Tiyatrolar Günü olan 27 Mart’ta bedenini ateşe vererek, yaşamını feda eden Kürt gerillası ve tiyatro sanatçısı Erdoğan Kahraman’ı (Yekta) andıklarını belirten TEV-ÇAND ve Teatrapotamya açıklamasında ayrıca şunlar belirtildi: “Sanatçı toplumun vicdanıdır. Sözünü eylemiyle veren, yüksek duyarlılıkla tiyatro sanatçıları başta olmak üzere tüm sanatçılara çağrı yapan Yekta arkadaş, sanatçıların büyük fedakarlık ve özgür yaşam aşkıyla sanata sarılması gerektiğini belirtiyor. Bizler Kürdistan dağlarında devrimci sanata emek verenler; Yekta arkadaşın şehadet günü ve Dünya Tiyatrolar Günü’ vesilesiyle tiyatro sanatçıları başta olmak üzere tüm sanatçıları Yekta arkadaşın sanat çizgisinde buluşmaya çağırıyor, Demokratik Ekolojik Cinsiyet Özgürlükçü toplum paradigması esasına dayalı yeni bir toplumun inşasında sanatçıları rol almaya davet ediyoruz. Kahraman şehitlerimiz Yekta, Hêvî, Rêzan, Sarya ve Baran yoldaşlarımıza duyduğumuz özlemle, TEV-ÇAND ve Teatrapotamya tiyatro grubu olarak onların yarattığı özgür yaşam aşkına bağlı kalacağımız sözünü bir kez daha yineliyoruz”. 

ANF/BEHDİNAN