Diyarbakır belgesel film günleri iptal edildi

AMED - Diyarbakır'da 18 Nisan tarihinde başlayan Belgesel Film Günleri (Filmamed) programı, son iki gündür yaşanan ve son olarak Bismil'de bir kişinin yaşamanı yitirmesi nedeniyle iptal edildiği açıklandı. 

Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkez’inde 18 Nisan tarihinde başlayan ve 24 Nisan tarihinde tamamlanması planlanan Diyarbakır Belgesel Günleri (Filmamed) son iki gündür yaşayan olaylar nedeniyle iptal edildi. Konu hakkında açıklama yapan Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, kentte iki gündür yaşanan olağanüstü gelişmeler nedeniyle bu iptal kararını aldıklarını söyledi. "Belgesel filmler her ne kadar toplumsal hafızanın bir parçası olsalar ve geçmişte günümüze yaşanan toplumsal travmalara ışık tutsalar da, kentimizde yaşanan acılar nedeniyle bu etkinliklerin sürdürülmesi bugünün koşullarıyla mümkün gözükmemektedir" diyen Dağ, Kürt halkının barış, demokrasi ve özgürlükler mücadelesinin kazanımlarının bir parçası olan yerel yönetimler olarak çalışmalarını her koşul altında sürdüreceklerini söyledi. 

Dağ, Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi bünyesinde düzenlenen Filmamed günlerinin ileriki bir tarihte tekrar düzenleneceğini sözlerine ekledi.

ANF NEWS AGENC