Gezici Film Festivali İzmir'i de gezse!

Gezici Film Festivali, yıllardır İzmir'e uğramıyor. Nedeni, yerel yönetimlerin yeterli desteği sunmaması. Festival için, “Her sene geleceğine güvendiğimiz ve sevdiğimiz uzaktaki bir komşumuz gibiydi” diyen sinema izleyicileri, festivalin İzmir'e de gelmesi için internet üzerinden imza kampanyası başlattı.

Gezici Film Festivali, bu yıl 17. turuna çıkacak. Tema, “nefret suçları” olarak belirlendi. Filmlerin festival coşkusuyla gezeceği iller ise Ordu, Ankara ve Artvin.

Bu yıl da, İzmir listede bulunmuyor. Festival İzmir'e en son 2005 yılında gelmişti. Nedeni ise, Gezici Film Festivali'ne yeterli teknik ve maddi desteğin yerel yönetimler ya da ilgili diğer kurumlar tarafından sunulmamış olması.

“Artvin belediyesinin sunup da İzmir belediyesinin sunamadığı destek ne olabilir ki?” diye soran sinema izleyicileri ise, festivalin bu yıldan itibaren yeniden İzmir'e gelmesini istiyor. 

“UZAKTAKİ SEVİLEN BİR AKRABA GİBİYDİ”

Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi'nden Arzu Filiz Güngör, yıllarca takip ettiği Gezici Film Festivali'ni, “Uzaktan gelen ve sevilen bir akrabaya” benzetiyor: “İzlemeye başladığım yıllar 20'li yaşlarımdı. Bizi büyütmüştü. Tutarlı bir şekilde bizi her sene ziyaret eden, uzakta sevdiğimiz bir akraba gibiydi. Geleceğine güvendiğimiz. Her zaman bizimle değil ama geldiği zaman eli kolu hediyelerle gelen uzaktaki sevdiğimiz bir yakınımız. Beni besleyen, geliştiren ve bana emek vermiş birisi gibi hissediyorum. Artık gelmez olduğunda, ‘Ne oldu bize darıldı mı? İzmir'e dargın mı?’ diye sormuştum. Sonra her yıl sorduk. İzmir’de gösterimler için yeterli destek, gerekli teknik olanaklar sunulmadığı için gelemediklerini öğrendik.”

“İŞTEN KAÇTIĞIM BİLE OLURDU”

Sinema izleyici Sevinç Alkan da, söze “Bu şehirde bir sürü şey haberimiz olmadan bir anda yok oldu. Bunlardan biri de gezici film festivali” diyerek başlıyor. Alkan, festival filmlerini izlemek için işyerinden bir hafta izin aldığını hatta bazen bahaneler bulup işten kaçtığını bile anlatıyor. Alkan, festival için şunları söylüyor: “İzmir üç büyük kentten biriyse sinema açısından çok yetersiz. Elbette film festivalleri, gösterimler yapılıyor. Ama biz sinemayı Gezici Film Festivali’nde öğrendik biraz da. Güneşli Pazartesiler filmini ilk festivalde izlemiştim. Sonra da yönetmenin bütün filmlerini bulup izlemiştim.”

Görken Daşkan da, festivalin, İzmir’in kültürel hayatında yaşamsal bir önemi olduğunu hazırlatıyor: “90'larda internet bu kadar kullanımda değildi, sinemalara da hep ticari yapımlar gelirdi. Gezici Film Festivali sayesinde İzmirliler çok sofistike filmleri izleme şansı buldular, sanat filmi olup da ulaşılabilecek filmlerin dışındaki filmlerden söz ediyorum. Her sene 50–60 tane film ile gelirdi. Bunlar arasında kesin izlenecek film olurdu. Bir anda bu kesildi.”

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Festivalin yeniden İzmir'e de gelmesi için facebook üzerinden bir grup oluşturuldu. Ayrıca http://www.petitionbuzz.com/petitions/gezicifestivalizmire sayfası üzerinden bir imza kampanyası da başlatıldı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Hemşehri İletişim Merkezi'ne mail yoluyla da başvuru yapıldı. Üç sinema izleyicisi, “Gösterimler sırasında sinema salonu dolar taşardı. Acaba o izleyiciler de Gezici Film Festivali'ni özlüyor mu? Özlüyorlarsa bir araya gelip, festivali İzmir'e getirebiliriz” diyorlar. 

 

RUKEN ADALI -ANF