Doğubayazıt Film Günleri başlıyor

 

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan film günlerinin programı belli oldu. Doğubayazıt Belediyesi tarafından organize edilen “2. Bazîd Film Günleri” zengin bir içerikle başlıyor.

Doğubayazıt Belediyesi'nin düzenlediği 2. Bazid Film Günleri'nin programı belli oldu. Film günlerinde ödüllü filmler ve belgesellerin yanı sıra kısa filmler de seyirci karşısına çıkacak. İkincisi düzenlenen Bazid Fim Günleri dolu bir programla Bazid'li sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. 

İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen film günlerinin bu yılki programında Kürt filmleri ağırlıkta. Film gösterimlerinin ardından filmlerin yönetmenleriyle söyleşiler gerçekleşecek. 2. Bazid Film Günleri kısa film ve belgeselleri de seyirci karşısına çıkarıyor. 3 gün sürecek etkinlikte "Türkiye'de Politik Sinema" başlıklı bir de panel gerçekleşecek.

Program şu şekilde: 

1. GÜN (13 Mayıs) Cuma: 

-13.00 - ÇOCUK FİLMLERİ, 

-19.00 - PRESS Gösterim -Filmin Yönetmeni Sedat Yılmaz ve başrol oyuncusu Aram Dildar ile söyleşi2. GÜN (14 Mayıs) Cumartesi

-13.30 - PANEL – Türkiye’de Politik Sinema. Moderatör Aydın Orak. Katılımcılar: Sedat Yılmaz, Umur Hozatlı, Metin Yeğin. 

-15.00- Anadolu’nun Kayıp Şarkıları, gösterimi. 

-19.00- MEŞ Gösterim ve Filmin yapımcı ve oyuncusu Selamo ile söyleşi3. GÜN ( 15 Mayıs) Pazar

-13.30 - KISA FİLM SEÇKİSİ. Bûk/Sposa: Serhat Dumlu. Asê/Arada: Ro Oğuz. Sêva Qedexe/Yasak Elma:Tayfur Aydın. Bêdengî/Sessizlik: Aziz Çapkurt. Rengê Mirinê/Ölümün Rengi: Aydın Orak. 

-15.00 SOZDAR Gösterim. 

-19.00- KAYIP ÖZGÜRLÜK Gösterim ve filmin yönetmeni Umur Hozatlı ile söyleşi

 

Rawin Sterk