YENİDEN FİLMAMED

 

 

Daha önce, 18-24 Nisan 2011 tarihleri arasında yapılmak üzere başlayan, ancak Diyarbakır’da ve bölgede tırmanan saldırılar nedeniyle ertelenenDiyarbakır Belgesel Günleri, 12-15 Mayıs 2011tarihleri arasında yapılarak tamamlanacak.

Hazırlıkları yaklaşık 3 aydır süren Belgesel Günleri’ ne yarışma bölümü ve gösterim bölümü için gönderilen ve davet edilen yetmişe yakın film arasından seçilen 40 film, 4 gün boyunca seyirciyle buluşacak.

Etkinlik günleri boyunca, Cegerxwin Kültür Sanat Merkezi’ndeki üç ayrı salonda hafta içi 15:30, 17:30 ve 19:30 seansları ile hafta sonu; 13:30, 15:30, 17:30 ve 19:30 seanslarıyla belgesel gösterimleri yapılacak.

Tüm yarışma filmlerinin gösterimleri, yönetmenlerinin ve seçici kurulun katılımıyla gerçekleştirilecek.

Yeşim Ustaoğlu, Ahmet Soner, Hicri İzgören, Thomas Balkenhol ve Özkan Küçük’ten oluşan seçici kurulun belirleyeceği ilk üç filme 2500 TL değerinde parasal ödül verilecek. Ayrıca belirlenecek bir filme, Cegerxwînadına bir özel ödül verilecek.

Diyarbakır Belgesel Günleri (fîlmamed)15 Mayıs 2011 akşamı saat 18:00’da yapılacak olan Ödül Töreni ve Kapanış etkinliği ile son bulacak.

Cegerxwîn Sanat Akademisi ve Aram Tîgran Konservatuvarı’ndan; Özkan Küçük, İsmail Oyur, Ferat Kevir ve Berfin Emektar’ın içinde yer aldığı ön seçici kurulun yarışma bölümü için seçtiği filmler şunlar:

12 Eylül Adaleti -2 /Cezaevleri (Edaleta 12’ê Îlonê/Girtîgeh)

der/yön: Cahit Akçam, 80 dq.

2 Temmuz(2 Tîrmehê)

der/yön: Aynur Özbakır, 35 dq.

Bedensiz Ruhlar(Giyanên Bê Gewde)

der/yön: Sabite Kaya, 68 dq.

Bê Wetan (Vatansız)

der/yön: M.Hadi Sümer – Halil Fırat Yazar, 44 dq.

Bölge(Herêm)

der/yön: Güliz Sağlam-Feryal Saygılı, 40 dq.

Dayê Dibê Aşitî(Annem Barış İstiyor)

der/yön: Aziz Çapkurt, 46 dq.

Helebçe-Zarokên Winda(Halepçe-Kayıp Çocuklar)

der/yön: Akram Hidou (Ekrem Heydo), 72 dq.

İki Tutam Saç -Dersim’in Kayıp Kızları(Du Bisk Por- Keçên Dêrsimê yên Winda)

der/yön: Nezahat Gündoğan, 58 dq.

Jiare (Ziyaret)

der/yön: Ozan Munzur, 13 dq.

Kahpe Devran(Feleka Xayîn)

der/yön: Cahit Çeçen, 20 dq.

Miraz(Umut)

der/yön: Rodi Yüzbaşı, 50 dq.

Ölücanlar(Miriyên Zindî)
der: Murat Özçelik, 90 dq.

Selahattin’in İstanbul’u(Stenbola Selheddîn)

der/yön: Aysim Türkmen, 29 dq.

Taşlaşan Vicdanlar(Vijdanên Kevirî) 

der/yön: Cenk Örtülü – Zeynel Koç, 41 dq.

KAYAPINAR BELEDİYESİ

CEGERXWİN GENÇLİK KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ