‘Rüyama giriyor, uykularım kaçıyor’

 

 

 
Üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulamayan ve maddi durumu da iyi olmayan genç, hayalindeki belgeseli çekmek için çobanlık yaparak para kazanmaya çalışıyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Radyo Sinema ve Televizyon Bölümü’nden, 2008’de mezun olan Mehmet Emin Türküz, Iğdır’da geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan ailesine bir süre destek oldu. Ailenin altı çocuğundan en büyüğü olan Türküz, üniversitede okurken belgesel çekmeye karar verdi ancak imkan bulamadı. 
Mezun olduktan sonra iş bulamayınca Ardahan’ın Ölçek köyünde çobanlık yapmaya karar verdi. Bir yıl çalışıp kamera ve diğer malzemelerini satın aldı. Meralarda hem hayvanları otlatan hem de kamerasıyla görüntü çeken Türküz, “Babam tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Ben de bir süre kendi hayvanlarımıza baktım, bahçemizde çalıştım. Ancak belgesel yapmak için paraya ihtiyacım vardı, bunun için de geçen yıl Ardahan’a gelip çobanlığa başladım. Hem hayvanları otlatıyorum hem de kameramla ön çekim yapıyorum. Her şey o kadar doğal ki” diyor. 
 
‘Rüyama giriyor, uykularım kaçıyor’ 
Türküz, “Şartlar ne olursa olsun belgesel hayalimi gerçekleştirmek için verdiğim uğraştan yılmayacağım. Belgesel çekmek, ileride sinemaya hazırlık yapmak, tek hayalim. Öyle çok istiyorum ki bazen rüyalarıma giriyor, uykularım kaçıyor” diye konuşuyor. 
Maddi desteğe ihtiyacı olduğunu anlatan Türküz, ilk belgeselinde kendi hayatını, Iğdır’dan Ardahan’a geliş hikayesini anlatacağını söylüyor. 
Evli ve bir çocuk babası Türküz’ün kararından dönmeye hiç niyeti yok: “Kameramı kendim aldım ancak bilgisayar, ses sistemi lazım. Başka bir sürü masraf çıkacak. Belgesel hayalimi gerçekleştirebilmem için bana destek olunmasını istiyorum. Destek verilmezse de çobanlıktan kazanacağım parayla yine yapacağım.”