Sanatçılar Sinema atölyesi için Dersim’e gidiyor

 

Başak kültür Sanat Vakfı;  EVS  ( Avrupa Gönüllü Hizmeti ) kapsamında yürüttüğü KÜLTÜRLERARASI BİR KÖPRÜ: “DERSİM”İZ SANAT ATÖLYESİ”ile müzesi, sineması  olmayan,sanatsal faaliyetlerin sınırlı olduğu, çocuk ve gençlerin bu faaliyetlerden yararlanamadığı kentlerin başında gelen Dersim’e taşıdı. Dersim “İZ”Atölye  çalışmalarına destek için  Sanatçılar Dersim’e gidiyor.

8 – 12 Temmuz 2011 tarihleri arasında Maksimum 20 katılımcıyla (18-25 yaş )gerçekleşecek bu 4 günlük atölye çalışmasında gençler oyuncu Derya Durmaz ve Yönetmen Theron Patterson’la birlikte,

Senaryo oluşturma

- Kamera kullanımı

- Kamera önü oyunculuğu

ve bir filmin kurgusunu yapmanın temellerini öğrenecek,

 

Kendi kısa filmlerini çekme deneyimini yaşayacak ve bu süreç sayesinde kendilerini ifade etmenin yeni ve yaratıcı yöntemlerini keşfedecekler.

Atölye Çalışması Programı:

1. Gün:Yarım günlük bir çalışma yapılarak sinema ve film yapımının temellerine giriş yapılacak ve katılımcılar çalışma gruplarına ayrılacak. Bu yarım günlük çalışmanın ardından gruplar kendilerine sorulan bir soru doğrultusunda, eğitmenlerden bağımsız olarak, çekecekleri 2-3 dakikalık kısa filmin senaryosunu oluşturacaklar.

2. Gün:Eğitmenler eşliğinde grupların senaryolarının çekimleri yapılacak.

3. Gün:Eğitmenler eşliğinde grupların senaryolarının çekimleri yapılacak.

4. Gün:Günün ilk yarısında eğitmenler eşliğinde çekilen filmlerin kurgusu yapılacak ve ikinci yarısında da tüm atölye katılımcılarıyla birlikte çekilen filmler izlenilecek ve üzerinde tartışılacaktır.