Uğur Kaymaz'a adanan kısa Filmler izleyiciyle buluştu

SODES Kısa Film Atölyesi kursiyerlerinin 12 yaşındayken öldürülen Uğur Kaymaz’a adadıkları, 12 farklı çocuğun hikayesini anlatan kısa filmler izleyiciyle buluştu.

Diyarbakır Valiliği koordinasyonunda, Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ve SODES Projesi kapsamında Devlet Planlama Teşkilatı tarafından finanse edilen SODES Kısa Film Atölyesi tamamlandı. Proje Danışmanlığını Erkan Büker, Proje Koordinatörlüğünü ise Nazire Turan’ın yaptığı “Farklı Pencerelerden Sinemaya Yolculuk” sloganıyla gerçekleşen atölye çalışmasında çekilen 9 film izleyiciyle paylaşıldı.

Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapılan film gösterimini atölye hocaları, kursiyerler ve sinemaseverler izledi. SODES Kısa Film Atölyesi kursiyerlerinin kendi yazdıkları projeler arasından 12 farklı çocuğun anlatıldığı, 9 film büyük beğeni topladı.

Film gösteriminin ardından konuşan Proje Koordinatörü Nazire Turan Şubat ayından başlayıp Mayıs’ta tamamlanan atölye sürecini anlatarak, “Projede edindiğimiz ekipman sayesinde gelecekte de benzeri projeler çekmeyi hedefliyoruz” dedi.

KEYİFLİ BİR DENEYİM

Atölye eğitmenlerinden Bahçeşehir Üniversitesi’nden Erkan Bükel de bu minik öykülerin aslında uzun zamana yayılan arka öyküleri olduğunu söyleyerek, “Yaklaşık 5 aydır hocalar olarak bu atölye çalışmasına destek vermek amacıyla Diyarbakır’a gelip gidiyoruz. Bununla ilgili senaryo dersi, kuramsal dersler görüldü. Yani bu gördüğünüz filmler o kadar kolay, o kadar çabuk hazırlanan şeyler değildi” dedi. Bükel, böylesi bir tecrübeyi yaşamanın oldukça keyif verici olduğunu da sözlerine ekledi. 

DİYARBAKIR SİNEMA KENTİ OLUYOR

Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe ise Diyarbakır’ın hızla bir sinema kenti olmaya doğru ilerlediğinin altını çizdi. Projenin sonucunda iki film çekilmesi hedeflenirken dokuz filmin ortaya çıktığını ifade eden Cebe, “Büyük yönetmenlerin hepsi sizler gibi kısa filmlerle başlamış, bunu küçümsememek lazım. Artık kamerayı, senaryoyu hepiniz biliyorsunuz” dedi. Belediyenin desteğinin devam edeceğini belirten Cebe, gelecekte çok daha iyi projelere imza atacaklarını söyledi. Sinemanın çok büyülü ve etkileyici bir dünyası olduğunu anımsatan Cebe, “Bir romancının 5 sayfada anlatacağı bir durumu sinemacı tek bir karede izleyiciye vurgulu bir biçimde ulaştırabiliyor” dedi.

Diyarbakır’ın sinema konusunda gelişmesi için Büyükşehir Belediyesinin önemli girişimleri olduğunu ifade eden Cebe, Diyarbakır’ın plato kenti olması için çaba sarf ettiklerini, ayrıca gerek dışarıdan film çekimi için gelenlere gerekse yerelde filmle ilgili çalışma yürüten tüm projelere destek veren bir sinema birimi oluşturduklarını söyledi. 

Öte yandan Cebe, sinema.diyarbakir.bel.tr.adresli bir site oluşturduklarını belirterek, “Bu sitede; hem sizin şu anda çektiğiniz filmler hem geçmişte atölyelerimizin çıkardığı ürünler hem de bundan sonra sinemayla ilgili her türlü haber, bilgi ve belgeler yer alacak” dedi. Film gösteriminin ardından etkinlik verilen kokteylle sona erdi.