Filmekimi bu yıl Amed'e gidiyor

 İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Filmekimi bu yıl sürpriz yaparak Amed'e (Diyarbakır) de gidiyor. Amed'deki gösterimler, 27-30 Ekim günlerinde yapılacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 10.'su düzenlenen Filmekimi, İstanbul'da 8-15 Ekim günlerinde yapılacak. Ancak Filmekimi bu yıl süpriz yaparak İstanbul dışına da çıkıyor. Filmekimi'nin uğrayacağı 5 kentten biri de Amed.
 

Amed'deki sinema günleri, 27-30 Ekim günlerinde yapılacak. Biletler kentin sosyo-ekonomik durumuna uygun olarak belirlendi. İstanbul'da 14 lira olan tam sinema bileti, Amed için 5 lira, indirimli bilet ise 3 lira olacak.

Filmekimi'nde dünyanın belli başlı festivallerinde ödüller kazanan, Berlin, Cannes, Venedik ve Toronto'da dünya prömiyerlerini yapan filmlerle usta yönetmenlerin son yapıtlarının da aralarında bulunduğu 40'a yakın film izleyicinin karşısına çıkacak.

Sinemaseverler, Cannes Film Festivali'nde çok ses getiren ödüllü filmlerden Bisikletli Çocuk, Melankoli, Elena, Snowtown, Artist filmlerinin yanı sıra, usta yönetmenler Gus Van Sant, Steven Soderbergh, David Cronenberg ve Lynne Ramsay'ın da filmleriyle buluşabilecek.

Filmekimi'nde bir de kahkaha dolu animasyon filmi yer alıyor. Kukla canlardırmacısı ve grafik tasarımcısı Jean-Loup Felicioli ile Alain Gagnol'un yönetmenliğini yaptığı Hırsız Kedi Paris'te animasyonu da programda yer alıyor.

İlk kez düzenlendiği 2002 yılından bu yana İstanbullu sinemaseverlerden büyük ilgi gören Filmekimi geçen yıl 43 bin kişiyle izleyici rekoru kırmıştı.