BİRİNCİLİĞE 5 BİN LİRA ÖDÜL

DBŞT 2. Uluslararası Ebdurehim Rehmi Hêkkarî Kürtçe Oyun Yazma Yarışması düzenliyor. Kürtçe oyun yazma konusunda hünerlerini göstermek isteyen yazarlar, 27 Ocak 2012 tarihi akşamına kadar metinlerini DBŞT’ye gönderebilirler.Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu (DBŞT) Kürtçe oyun yazarlığını geliştirmek, yazarlar için fırsat yaratmak ve bu oyunları tiyatroseverlerle buluşturmak için 2. Uluslararası Ebdurehim Rehmi Hêkkarî Oyun Yazma Yarışması düzenliyor. Yarışmanın Ebdurehim Rehmi Hêkkarî Hêkkari’ye adanmasının nedeni, 1918 yılında kaleme alınan ve bilinen ilk Kürtçe tiyatro teksti olarak kabul edilen Memê Alan’ın yazarı olması.

EDEBİ ESERLER UYARLANABİLECEK

DBŞT yaptığı açıklama ile yarışmanın şartlarını açıkladı. Konu sınırlamasının olmadığı yarışmada oyunlar, özgün yeni çalışmalar veya roman, öykü, şiir, anı gibi yapıtlardan uyarlanabilecek. Oyun metinlerinde en az 40.000 boşluksuz, bilgisayar karakter vuruşlu olması ve son başvuru tarihine kadar hiçbir yerde yayınlanmamış, ödenekli veya profesyonel tiyatrolarda oynanmamış, yarışmalarda ödül almamış şartları aranıyor. Yazar veya yazar adayı yarışmaya en fazla 3 oyunla başvurulabilecek.

İSİMLER GİZLİ TUTULACAK

Başvuruda bulunan yazarlar adlarını, adreslerini, kısa özgeçmişlerini ve telefon numaralarını üzerinde rumuzlarının yazılı olduğu kapalı bir zarfta ve yine üzerinde rumuzları yazılı olan oyun metni ile birlikte gönderecek. Kimlik bilgileri kapalı ve rumuzlu zarfta bulunmayan metinler ise yarışma dışı tutulacak. Oyunlar için son tarih 27 Ocak 2012 tarihi akşamına kadar, imkanlar dahilinde disket / CD ile Şehir Tiyatrosu’na teslim edilebilecek veya posta ile gönderilebilecek.

BİRİNCİLİĞE 5 BİN LİRA ÖDÜL

Oyun Yazarlığı Yarışması’nın seçici kurulu bu yıl Muhsin Osman, Nazım Hikmet Çalışkan, Rêzan Kaya, Rüknettin Gün ve Berfîn Emektar’da oluşacak. Seçici Kurul'un derecelendirmeden seçeceği ilk üç oyun için ödüller de belirlendi. Buna göre; Birincilik ödülü: 5 bin TL, İkincilik Ödülü: 3.500 TL ve Üçüncülük Ödülü: 1.500 TL olacak.

Seçici Kurul'un değerlendirme sonuçları 27 Mart 2012 Dünya Tiyatro Günü’nde açıklanacak. Sonuçlar aynı tarihte DBŞT internet sitesinde ilan edilecek.