Selahaddin Eyubi İstanbul’a konuk oluyor!

 

 

Yeryüzünün gördüğü en unutulmaz komutanlarından Selahaddin Eyubi’nin hayatını konu alan Thorvald Sten ve Tarık Ali imzalı ‘Çöl Fırtınaları’ İstanbul’da tiyatroseverlerle buluşuyor. Destar Tiyatro salonunda izleyiciyle bir süre buluşacak olan oyunu Deniz Hellber yönetiyor.

Mısır ve Suriye Sultanı, Eyyubi hanedanının kurucusu Selahaddin Yusuf Bin Eyyubi'nin hayatından kesitler sunan ve önemli tiyatro ödüllerine aday gösterilen ‘Çöl Fırtınaları bu ay boyunca birden fazla kez Şermola Performans’ta izleyicileriyle buluşuyor.

Başrollerinde Öykü Esendemir, Gökhan Niğdeli, Sertan Müsellim, Recep Ahu ve Mustafa Ergin'in oynadığı oyunun ilk gösterimi önceki gün saat 19:30’da Destar Tiyatronun salonu Şermolada sahnelendi. 

Prestijli tiyatro ödülü Hedda'ya aday gösterilen oyun, köktendinci inançlar ve insani tereddütler arasındaki savaşımı konu alırken, çarpıcı mesajlar veriyor. 1191 yılında birbirleriyle hiç yüz yüze gelmeden Kudüs için savaşmış 'Şarkın en sevgili sultanı' Selahaddin Eyyubi ve Haçlı Seferleri savaşçısı 'aslan yürekli' Richard'ın dramını anlatan 'Çöl Fırtınaları', Doğu ile Batı arasındaki çatışmanın ve bunun klişelerinin tarih ve efsanelerle nasıl yaratıldığını gözler önüne seriyor.

Oyun, mizah ve tarih birikimini kullanarak tek başına Eyyubi'nin, yaşadığı dönemin gaddarlığına karşı duruşunu ve tüm dini toplulukların bir arada barış içinde yaşamalarına olanak sağlamasını göstermek istiyor.

Oyunda, şimdiki zamanda Kudüs'te meydana gelen olaylara da ince bir gönderme yapılıyor.

Eyyubi'nin İstanbul 2011'deki günleri şu şekilde:

8, 9, 10 Eylül - 19.30’da, 11 Eylül - 14.00 ve 19.30’da, 13, 14, 15, 16, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 27, 28, 29, 30 Eylül - 19.30

 

RAWiN STERK