''Tarlabasinda''senaryo atölyesi

 

Istanbul - Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı (Kürt-Kav) düzenlediği atölyelere senaryo atölyesini de ekledi. İstanbul Talabaşı’nda 29 Ekim’de başlayacak atölyede antik Yunan trajedilerinden, Kürt masallarına anlatı yapısı senaryo dinamikleri ve dünya sinema tarihinden örnek filmler üzerinden değerlendirilecek.

Yürütücülüğünü yönetmen Mizgin Müjde Arslan’ın atölyede özellikle karakter, mizansen, kahramanın yolculuğu, dramatik denge, karakterin dönüşü, kırılma noktaları, çatışmalar, ana-yan olay örgüleri, mekan-karakter-zaman ilişkisi üzerinde durulacak. 

Atölye düzenleyicileri, ayrıca senaryo yazma
nın tekniği ve matematiğin ele alınacağını belirtirken, tüm katılımcılara birer kısa film senaryosunun da yazdırılacağını aktardılar. Atölyede, tüm sunumlar Powerpoint veya filmlerden seçilen görüntüler eşliğinde yapılacak. 


Atölyedeki uygulama çalışmaları arasında “gazete kupüründen öykü oluşturmak”, “bir karakter yaratmak”, “bir sahne yazmak”, “drama ile diyalog yazmak” ve “kısa film senaryosu yazmak” yer alıyor. 

Dünya sinema tarihinin önemli akımlarını temsil eden filmlerin senaryo analizin de yapılacağı atölyede incelenecek filmlerin bazıları şöyle: Alman dışavurumculuğu: Fritz Lang “M”, Fransız Şiirsel Gerçekçilik, Jean Vigo: “L’Atalent”, İtalyan Yeni Gerçekçilik, De Sica: “Bisiklet Hırsızları”, Fransız Yeni Dalga, Godard: “Serseri Aşıklar”, Yeşim Ustaoğlu: “Güneşe Yolculuk”, Yılmaz Güney:“Yol”

İlgililer ayrıntılı bilgileri Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı’ndan elde edebilirler.