Kürt temalı filmler, Berlin Kürt Festivali’nde

Geçtiğimiz hafta başlayan 6. Berlin Kürt Festivali yarın son buluyor. Festivalin son iki günde son yıllarda çekilen Kürt temalı film ve belgeseller dikkat çekiyor. “Press” ve “Seyid Hakikat Yolunda” bugün, “Dayê dibê Aşitî”, “Herman” ve “Çerx” yarın gösterilecek.

Genç yönetmen Aziz Çapkurt ikinci belgesel çalışması “Dayê dibê Aşitî” (Annem Barış İstiyor) ilk olarak 32. İstanbul FilmFestivali’nde gösterilmişti. Kürdistan’daki savaşın yıkım ve acılarını yaşayan “Barış Anneleri”nin barışı getirmek, çocuklarına kavuşmak için verdiği mücadeleyi ve yaşamlarını konu alan belgesel, 1. Filmamed Diyarbakır Belgesel Günleri’nden ise ödülle dönmüştü. 


50 Dakikalık “Dayê dibê Aşitî” yarın Eiszeit sinema salonunda saat 17.30'da Berlinli sinema severlerin karşısına çıkacak. Çapkurt’un senaryosunu yazdığı ve yönettiği bir diğer kısa film “Bêdengî” (Sessizlik) ise bu akşam 17.30’da gösterilecek.

Festival’de dikkat çeken başka bir yönetmen ise Mezopotamya Sinema Kolektifinde yıllardır film ve belgeseller çeken genç Kürt yönetmen Özkan Küçük. Daha önce ilgi gören “Nohutlu Pilav”, “Mamoste Arsen” ve “Diyarbekir Damlarında” adlı belgesellerden sonra Küçük’ün son çalışmasının adı; Seyid-Hakikat Yolunda”.

İlk kez Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde izleyiciyle buluşan belgeselde yönetmen Küçük, bir Alevi dedesi olan babası Seyid Musa Dede’nin hikayesini anlatıyor. Seyid Musa dede, Türkiye’de ilk Cemevini kuran, çocukluğu eski zaman Dêrsim’inde geçen Türkiye’nin yakın tarihine tanıklık eden 77 yaşında bir Alevi dedesidir.

“Seyid-Hakikat Yolunda” bu akşam saat 22.15’te Eiszeit kinoda gösterilecek. Festivalin bu akşamki programında ise bir başka Kürt temalı film “Press” dikkat çekiyor. Yönetmenliğini Sedat Yılmaz’ın yaptığı film, 1990’lı yılların başında Diyarbakır’da bir grup gazetecinin zorlu öyküsünü anlatıyor.


Festivalin yarınki programında ise “İki Bulut Arasında” belgeseli, Güney Kürdistanlı yönetmen Hisen Hesen'in enfal dramını konu alan “Herman” ve “Oğul” adlı filmler var. Gösterilerden sonra yönetmenlerle kısa bir söyleşi yapılacak. Festival, yarın akşam saat 22.15’te Chepo Gewez’in “Çerx” adlı filmi ile son bulacak. Ardından ise Kürt sanatçı Hane’nin sahne alacağı bir kutlama etkinliği düzenlenecek.

ANF