34. Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başlıyor

 

Fransa'nın başkenti Paris’in Creteil banliyösü, 30 Mart’tan itibaren 34. Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ni ağırlıyor.

 

1979 yılında kurulan Creteil Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, dünya genelinde kadın yönetmenlerin imzasını taşıyan toplam 150’ye yakın filme bu yıl kapılarını açıyor.
Val-de-Marne bölgesindeki Maison des Arts’da (Sanat Evi) Brigitte Fontaine’in konseri ile açılışı yapılacak olan festival, 8 Nisan’a kadar sürecek. Bir referans haline gelen festival, Fransız-Tunuslu avukat ve feminist Gisele Halimi’yi de ağırlayacak.  Halimi’nin mücadelesini anlatan iki film var gösterimde: Le Procès De Bobigny (Bobigny Davası) ve Pour Djamila (Cemile için).

Ayrımcılığa karşı mücadele
Komedyen Anne Alvaro da festivalde hazır bulunacak.  Kendisine en iyi ikinci kadın rolünde iki Cesar ödülü kazandıran “Le goût des autres”  ve “Le bruit des glaçons” filmleri festivalde gösterilecek. 
Yarışma bölümünde uzun metrajlı fiksiyon, kısa metraj ve uzun metraj belgesellerden oluşan 42 film yer alıyor. Filmler kadın sinemacıların dünyaya bakış açısını yansıtıyor. 
“Avrupa’nın merkezinde” (Au coeur de l'Europe) isimli bölümde ise, 25 kadın filminden bir panorama sunulacak. 
Festival organizatörleri, ırk, cinsiyet, kültür ve sosyal sınıf alanındaki tüm ayrımcılık biçimlerine karşı mücadele ettiklerini vurgulayarak, görüntü ve temsil tarzlarını sorgulamayı merkeze alarak “feminizm ve kültürel eylem” karşısındaki çifte mirasa sahip çıktıklarını belirtiyor.

ANF