Öğrencilerden 'absürt' tutuklamalara kısa filmli cevap

Hakkında kapatılma davası açılan Genç-Sen üyesi bir grup öğrenci, absürt nedenlerle gözaltına alınan ve tutuklanan öğrencilerin durumuna dikkat çekmek amaçlı kısa filmler çekiyor. Öğrenciler, ilk filmlerinde ‘poşu’ taktığı için 2 yıldır cezaevinde olan Cihan Kırmızıgül’ün durumunu traji-komik bir dille işledi. 


İzmir Genç-Sen üyesi Hüseyin Caner Yıldırım, Fatoş Uyanık, Cihan Özata ve Ceyhun Dönmez, son yıllarda ‘komik’ gerekçelerle tutuklanan öğrencilerin durumunu işleyen kısa filmler çekmeye başladı. İlk filmlerinde ‘poşu’ taktığı için 2 yıldır cezaevinde olan Cihan Kırmızıgül’ün durumunu işleyen Genç-Sen’li öğrenciler filmde, polisin öğrenci evini bastığı sırada sofra bezini toplayan bir kişiyi ‘poşuyu sofra bezi olarak kullanmak’ suçlamasıyla gözaltına aldığı konu edildi. Önümüzdeki günlerde çekimine başlanacak olan ikinci kısa filmde ise, yumurta attıkları gerekçesiyle tutuklanan öğrencilerin durumuna dikkat çekmeyi amaçlayan öğrenciler, ‘polisin tavuğu gözaltına almasını’ traji-komik bir dille anlatmayı hedefliyor. 

Çekilen filmleri sosyal medyada paylaşan öğrenciler, Türkiye’de çekecekleri filmler için ‘malzeme’ bolluğu olduğunu belirterek, benzeri kısa filmleri çekmeye devam edeceklerini kaydetti. 

600 ÖĞRENCİ ‘SAÇMA’ NEDENLERLE CEZAEVİNDE

Amatör şekilde ilgilendikleri ‘kısa film çekme’ işine nasıl karar verdiklerine ilişkin ANF’ye konuşan Hüseyin Caner Yıldırım, Türkiye’de 600’e yakın öğrencinin ‘komik’ nedenlerle tutuklu olmasının bu fikrin doğmasına neden olduğunu söyledi. 

Yıldırım, “Öğrenciler çok saçma nedenlerle cezaevine konuluyor. Yani, biri poşu taktı diye, biri yumurta attı diye… Biz bir şekilde bu duruma tepki gösterdiğimiz etkinlikler yapıyorduk ama kısa film çekerek, yapılanı daha traji-komik şekilde anlatabileceğimizi fark ettik” dedi. 

YENİ KISA FİLMLER YOLDA

Bundan sonraki süreçte ‘yumurta atmak, saç kesmek’ gibi sebeplerle tutuklanan öğrencilerin durumunu konu edeceklerini ifade eden Yıldırım, ilk kısa filmde umduklarından çok daha güzel tepkiler aldıklarını söyledi. 

‘TÜRKİYE’DE MALZEME ÇOK’

Film çekmeyi tamamen ‘amatör’ olarak yaptıklarını dile getiren Yıldırım, “Hiçbir yerden destek almadan bu kısa filmi çektik. Şuana kadar ekonomik olarak zorlansak da ilk filmi bitirdik. Türkiye’de malzeme çok, kısa film çekmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Umut Akpınar- ANF