"LİMONLU KAHVE"'nin İstanbul galası yarın..

"Sosyalizme Saygı" üçlemesinin son ayağı olan ve 5 seks kölesi kadının hikayesini konu edinen "Limonlu Kahve (Coffee With Lemon)" belgesel filmin İstanbul'da sinema severler ile buluşuyor.


Yönetmenliğini Medet Dilek'in yaptığı, 2 yıllık bir çalışmanın ürünü olan "Limonlu Kahve (Coffee With Lemon)" belgesel filminin galası Ankara Sanat Tiyatrosu'nda (AST) gerçekleşti. 63 dakikaya 5 seks kölesi kadının hikayesinin sığdırıldığı belgeseldeki çarpıcı anlatımlar, izleyeni sarsarken, başta devlet olmak üzere ataerkil toplumun, erkeğin, kadına yönelik baskı, şiddet, işkence, taciz ve tecavüzünü trajik bir biçimde ortaya seriyor. 

"Beyaz Lale, Yeni Bahar, Gül Goncası, Mor Sümbül ve Sarı Zambak" rumuzlu 5 kadının, çocuklukları ve bugünlerini anlattıkları belgeselde ortak bir nokta gözden kaçmıyor. O da toplumun, ailenin ve erkeğin yanı sıra bir de polisin kadınlara yönelik yaklaşımındaki insanlık dışı durumlar. İstisnasız olarak belgeselde yer alan anlatımların sahibi 5 kadının, polisin şiddeti, cinsel tacizi, tecavüzüne uğradığını aktarıyor.

Gala Adresi:

 

Tarih :3 Mayıs Perşembe 2012
Saat : 18:30
Yer : Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi
Adres : Hürriyet Mahallesi Kordonboyu Caddesi No: 58 KARTAL / İSTANBUL
İletişim : 0216 353 37 78, 0544 250 90 04

Medet Dilek kimdir?


1975, Sêwaz (Sivas) Kamîlava (İmranlı) doğumludur. Lise mezunudur. 2001-2002 yılları arasında Ankara Çağdaş Sanat Eğitim Merkezi’nde Sinema Tarihi üzerine kurs aldı. Sonradan bu Eğitim Merkezi’nin Kısa Film Atölyesi’ni (Yırtık Perde Kısa Film Kolektifi) kurdu. 2003-2004 tarihlerinde bağımsız olarak “Notasyon” adlı belgesel filmini çekti. Notasyon, 16. Ankara Uluslararası Film Festivali’ne amatör kategoride üçüncülük aldı. “Guan-Di’nin Düğünü”, ikinci belgesel film çalışması. Ankara Gençlik Kültür Merkezi Sinema Atölyesi’ni kurduktan sonra gerçekleştirmiş olduğu çalışma. “Notasyon ve Guan-Di’nin Düğünü” Sosyalizme Saygı üçlemesinin birinci ve ikinci belgesel filmleri. Üçlemenin son ayağı ise 4 Mart’ta Ankara Sanat Tiyatrosu’nda galasını yapacağı Limonlu Kahve. Bir diğer çalışması ise 2006 yılında çalışmaya başladığı ve 2007 yılında ise bitirdiği Madımak olayını anlattığı “Narkolepsi”dir.

Sinema Dicle