Unutma Beni İstanbul’a Los Angeles’tan iki ödül

 

Artistik Direktörlüğünü Hüseyin Karabey'in üstlendiği “Unutma Beni İstanbul” filmi, South East European Film Festival’indn iki ödülle döndü. Her yıl Los Angeles’ta yapılan ve bu yıl 7’si düzenlenen South East European Film Festival’inde yarışan “Unutma Beni İstanbul” Jüri Özel Ödülü ve En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’ne layık görüldü.

Jürisinde, Boris Schaarscmhidt ve Michael Pessah gibi dünya sinemasının önemli yeteneklerinin yer aldığı South East European Film Festival’inde Hüseyin Karabey, bir dünya şehri olan İstanbul’un tarihi ve kültürel kozmopolit özelliklerine dikkat çekerek, “Unutma Beni İstanbul” filminde de anlatıldığı üzere İstanbul’un sadece Türkiye halklarının kültürel mirası değil  dünya halklarınada ait bir şehir olduğunu belirtti.

Festival kapsamında düzenlen “Hollywood ve Güneydoğu Avrupa Sineması İlişkileri” konulu  panele de konuşmacı olarak katılan Karabey, yaptığı konuşmada “İleride Türkiye ile Hoolywood arasında ortak yapımların olmasının çok olası olduğu, Bunla beraber Amerikan Bağımsız sinemasının Türkiyede son dönemde bir çok ödülle dönen yeni  Türkiye sinemasına çok benzediğini” söyledi.

 

UNUTMA BENİ İSTANBUL

“Unutma Beni İstanbul” filmi, uluslararası platformda başarılar kazanmış 7 yönetmenin, İstanbul'un geçmişinin yalnızca mevcut Türkiye halklarına ait olmadığını hatırlatmak amacıyla bir araya gelip yaptığı yedi kısa filmden oluşuyor. Her biri 15'er dakika uzunluğundaki bu kısa filmler, yönetmenlerin kendi hayatlarından ya da tanık oldukları birinin hayatından hikâyeleri konu alıyor.

Boşnak oyuncu Alma, orta yaşlı çift Dragan ve Ana, Vangelis, Martha ve Armenak. İstanbul'da olma sebepleri birbirinden farklı olan bu insanları kentin kozmopolit tarihi bir araya getiriyor.

 

Unutma Beni 2010 İstanbul Avurpa Kültür Başkenti Ajansı tarafından desteklenmiş projelerden birisiydi. Yunanistan ile Argonat ve Türkiyeden Asi Film ile Yeni Sinemacılık tarafından gerçekleştirildi. Film Eylül ayında Türkiyede ve Yunanistan da gösterime girecek.

Sinema Dicle