Cannes Film Festivali başlıyor

65. Cannes Film Festivali, bu akşam Amerikalı yönetmen Wes Anderson'un "Moonrise Kingdom" filminin gösterimiyle başlayacak. 

22 filmin Altın Palmiye için yarışacağı festivalin jürisine İtalyan oyuncu ve yönetmen Nanni Moretti başkanlık ediyor. Filistinli oyuncu ve yönetmen Hiam Abbass, İngiliz yönetmen Andrea Arnold, Fransız oyuncu Emmanuelle Devos, Alman oyuncu Diane Kruger, İngiliz oyuncu Ewan Mc Gregor, ABD'li yönetmen Alexander Payne, Haitili yönetmen ve yapımcı Raoul Peck de jürinin diğer üyeleri. 

Cannes'ın bu yılki yarışma filmleri ve yönetmenleri şöyle: De Rouille et D'os (Jacques Audiard), Holy Motors (Leos'un Carax), Cosmopolis (David Cronenberg), The Paperboy (Lee Daniels), Killing Them Softly (Andrew Dominik), Realty (Matteo Garrone), Love (Michael Haneke), Lawless (John Hillcoat), In Another Country (Hong Sangsoo), Taste of Money (Im Sangsoo), Like Someone In Love (Abba Kiarostami), The Angels Share (Ken Loch), In The Fog (Sergei Loznitsa), Beyond the Hills (Christian Mungiu), Baad el Mawkeaa (Yousry Nasrallah), Mud (Jeff Nichols), Vous N'avez Encore Rien Vu (Alain Resnais), Post Tenebras Lux (Carlos Reygadas), On the Road (Walter Salles), Paradise: Love (Ulrich Seidl), The Hunt (Thomas Vinterberg). 

ANF