Filmde göçmen varsa para yok!

Danimarka’da çekilecek bir çocuk filmi, filmde göçmen çocuklar oynatılacağı için Sinema Enstitüsü tarafından para desteği alamadı. Kurumun ret gerekçesi, 'filmin başrolünde müslüman bir kızın oynayacak olması ve bunun taşra sinemalarında ilgi çekmeyeceği' oldu. Sinema yetkilileri tepkilerini yaptıkları açıklamayla dile getirirken; 

Danimarka'da Kültür Bakanlığı’na bağlı Danimarka Sinema Enstitüsü’ne kaynak başvurusunda bulunan Danimarkalı film şirketi, filmde göçmen oyuncular oynatılacağı için kaynak ayrılmasından yoksun bırakıldı. Kültür çevrelerinin de tepkisini çeken gelişme, İnformation gazetesinin ortaya çıkardığı bir belgeyle öğrenildi. ASA film tarafından müzikal ağırlıklı ”MPG Missionen” adlı çocuk filminde müslüman oyuncular oynatılacağı, filmin büyük kentler dışındaki taşra sinemalarında bu nedenle iş yapmayacağı gerekçe gösterilerek, yapıma Sinema Enstitüsü tarafından para desteği sunulmadı.

'TEN RENGİ BU KADAR ÖNEMLİ OLMAMALIYDI!'

Danimarka’da genellikle tüm sinema projelerine kaynak sağlayan Sinema Enstitüsü’nün ret gerekçesi, kültür çevrelerinde de şaşkınlık yarattı.

Kültür çevreleri tarafından, çok kültürlülüğü yansıtan yapımlara destek verilmesi gerektiğini savunarak Sinema Enstitüsü'nü kınayan açıklamalar yapılırken, bir açıklama da ASA film şirketi yapımcısı Henrik Möller-Sörensen ve yönetmen Martin Miehe-Renard'dan geldi: ”Senaryomuza güveniyoruz. Çocuklar ve yetişkinlere yönelik güzel bir müzikal film senaryosuyla kaynak başvurusunda bulunduk. Oyuncuların ten renginin bu kadar önemli olmaması gerekirdi."

Danimarka Sinema Ensitütüsü yetkililerinden Claus Ladegaard ise, ret yanıtındaki formülasyon için "talihsizlik" diyerek, iddiaların gerçekleri yansıtmadığını ve kaynağın başkaca nedenlerden verilmediğini ileri sürdü.

Kültür Bakanı Uffe Elbaek tarafından da karar eleştirildi. Bakan Elbaek, konuyla ilgili mesajını Facebook sayfasında, şu sözlerle iletti: ”Bu olay, kültür kurumlarımızın ülkemizdeki kültürel çeşitliliği yansıtması açısından çok önemli. Çok üzücü bir durum. Sinema Enstitüsü olayı bir talihsizlik olarak açıkladı ve üzüntülerini dile getirerek doğru olanı yaparak hatasını düzeltti. Bakanlık olarak sorunu çözeceğiz."

ANF