Filmamed festivali başladı

Roboski Katliamında yaşamını yitiren 34 kişiye adanan bu yıl 2.'si düzenlenen Filmamed Belgesel Film Festivali başladı. 

Kayapınar Belediyesi tarafından ikincisi yapılan Filmamed Belgesel Film Festivali, Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi Sinema Salonu'nda düzenlenen etkinlikle başladı. Açılış gecesine BDP Hakkâri Milletvekili Adil Kurt, Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, Başkan Yardımcısı Servet Yılmaz ve sanatçıların yanı sıra yüzlerce sinemasever katıldı. Saygı duruşuyla başlayan açılışta konuşan Başkan Vekili Mahmut Dağ, "Yaşadığımız coğrafyada sanat sadece yaşamı güzelleştirmenin değil, aynı zamanda temel toplumsal mücadele ve direnmenin de temel bir göstergesidir. Sanat, estetik ve entelektüel birikim, temel toplumsal mücadele değerleriyle ortaklaştırılmadan, sanatçı ve sanat zalimlere karşı mazlumların yanında safını netleştirmeden sanat yaratımı gerçekte içi boş, insanlık değerlerinden uzak bir güzellik arayışından başka bir şey değildir" dedi. 

‘FESTİVAL MAZLUMLARIN HAYKIRIŞIDIR

Kürt Dil Haftası nedeniyle tüm halkların kendi ana dilene sahip çıkması gerektiğini belirten Dağ devamla şunları söyledi: "Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz ve büyük bir ilgiyle karşılanan, bu yılda ikincisini gerçekleştireceğimiz Filimamed Belgesel Film Festivali, kentimizin kültürel ve sanatsal kimliğinin önemli bir parçası olma yolunda ilerliyor. Türkiye'den, Kürtlerin yaşadığı dört parçadan ve Avrupa'dan çok sayıda filmin; hayatın güzelleştirilmesine, eşit ve ortakça bir yaşama, savaşsız ve sömürüsüz bir dünyaya, doğayla barışık bir üretim ve paylaşım ilişkisine dair derdi olan muhalif yönetmenleri kentimizde festival aracılığıyla bir araya getirmiş olmaktan mutluyuz ve gururluyuz. Filmamed Belgesel Film Festivali, ilerleyen yıllarda en önemli sanatsal etkinliklerden, sinema festivallerden biri olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz."

ROBOSKİ İÇİN 34 GÖSTERİM

Daha sonra söz alan Festival Direktörü İlhan Bakır, "Bu yıl ikincisini yaptığımız 2. Filmamed Belgesel Film Festivali'nin yarışma bölümü için 62 film başvuruda bulundu. Festival ön jürisi 28 Nisan 6 Mayıs tarihleri arasında toplanarak, belgesel film yarışması bölümüne başvuran 62 filmi değerlendirerek, bu filmlerden 18 tanesinin yarışma bölümüne alınmasına karar verdi. Ancak festival boyunca 34 belgesel filmi Raboski'de savaş uçakları tarafından bombalanarak öldürülen ve cenazeleri katırlar özerinde taşınan 34 köylüyü anma adına gösterimi yapılacaktır" bilgisini verdi. 

Konuşmaların ardından Dicle-Fırat Kültür Merkezi erbana gurubu ve folklor ekibi sahne aldı. Gece verilen resepsiyon ve ‘Denge Deri’ belgesel filmin gösterimiyle sona erdi. Festival filmleri,20 Mayıs ile 26 Mayıs tarihleri arasında Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi'nde gösterilecek. Gösterimlerin ardından dereceye girecek belgesel filimler yapılacak bir törenle ödüllendirilecek.

ANF