Şanoger Hêvî anılıyor

İzmir Mezopotamya Kültür Merkezi'nin (MKM) yeniden açılmasında ve Kürt Tiyatrosu'nun gelişiminde önemli çalışmaları olan Gafur Doğan (Hêvî), yaşamını yitirişinin 8'inci yılında İzmir'de anılacak.

 

Kürt tiyatro sanatçısı Gafur Doğan (Hêvî), 27 Ağustos 2004 tarihinde Güney Kürdistan'da geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirmişti. İzmir MKM bünyesinde faaliyet gösteren Şanoya Hêvî, Doğan'ın oynadığı ilk oyun olan "Hêviya Min Hûnin (Umudum Sizsiniz)" isimli Kürtçe oyunu 26 Ağustos'ta sahneleyecek.

'Halkın sanatçısı susturulamaz'
Oyunda baş karakteri canlandıran İsmail Doğan, Gafur Doğan'ın 90'lı yıllarda geldiği İzmir'de kapatılan MKM'nin yeniden açılması ve işlevsellik kazandırılmasında çok önemli çalışmaları olduğunu anlattı. Gafur Doğan'ın Kürt Tiyatrosu'ndaki önemine vurgu yapan Doğan, "Uzun süren gözaltılar, MKM’nin kapatılması onu devrimci sanata ve mücadeleye daha çok bağladı. MKM'nin tekrar açılmasında aktif rol aldı. Sokaklar, mitingler Hêvî arkadaşın oyunlarıyla şenlenirdi. Tavrı netti. 'MKM kapatılamaz, halkın sanatçısı susturulamaz' sözü bizim temel prensiplerimizdendir" diye konuştu. Oyunda Kürt bir çocuğun kimliğinden ötürü 90'lı yıllarda okuldan askere kadar yaşadığı olayların anlatıldığını aktaran Doğan, yine kontrgerilla cinayetlerine ve Kürt gençlerinin dağ ile şehir arasında kalmalarını oyunlarında işlediklerini dile getirdi.

Özgür Politika