Kürt filmleri yolda!

 

Amed Büyükşehir Belediyesi bünyesinde açılan Aram Tigran Kent Konservatuvarı, 2 yıllık eğitim sonucunda bir yıllık tez çalışmalarının ardından ilk mezunlarını verecek.

Konservatuvar'da sinema bölümünde 16, müzikte 11, resimde 10, tiyatroda 10 ve halk dansları bölümünde 5 öğrenci, stajlarını tamamladıktan sonra konservatuvarın ilk mezunları arasındaki yerini alacak. Eğitimde 2 yılını doldurmuş sinema bölümünde okuyan öğrenciler ilk çalışmalarını yaptı. Toplumsal sorunların ele alındığı çalışmalarda kısa ve belgesel tarzında üretilen filmlerde Kürtçe dili hakim oldu. Konservatuvar, yeni eğitim yılında Kürt dili ile eğitim vermeye devam edecek. Yeni eğitim yılı için kayıtlar 27 Ağustos'tan 5 Ekim'e kadar devam edeceği belirtilirken, kayıt sonrası yapılacak mülakatın ardından öğrenciler konservatuvara alınacak. 

'Kürt dili filmlerde de yaşayacak'
Aram Tigran Kent Konservatuarı eğitmenlerinden ve yönetmen Ekrem Heydo, sinema bölümünün 2 yılın sonunda filmleri üretmeye başladığını belirterek, "Kürt Sineması hem Amed'te hem de Kuzey Kürdistan'ın her yerinde bir alt yapı oluşturularak üretmeye başlayacak. Diğer dillerde olan sanatsal teknik materyalleri Kürtçe'ye çeviriyoruz. İlk defa böyle bir şey yapıyoruz" dedi. 
Kürt dilini yapılan filmlerde yaşatmayı arzuladıklarını belirten Heydo, şunları söyledi: "Kürt sineması için önümüzdeki zamanlarda daha umutluyuz. Akademik bir sinemanın oluşması için daha çok çalışma yürütmeliyiz. Tabii ki bu planlarımız biraz uzun sürecek. Ancak bunlar sonucunda akademik bir sinema oluşacak." 

Kameralarını toplumsal sorunlara çevirdiler
Aram Tigran Kent Konservatuvarı eğitmenlerinden yönetmen Zeynel Doğan ise sinema bölümünün prodüksiyon, senaryo, sinematografi ve kamera bölümlerinden oluştuğunu kaydetti. Türkçe ya da başka bir dilde Kürt sineması için bir dokümanın olmadığı için zorlandıklarını belirten Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "2 yıllık eğitim sonunda ortaya çıkarılan ürünler, dikkat çekici toplumsal sorunları içeriyor. Filmlerde toplu mezar gerçekliğine vizörlerimizi çevirdik. 'Defter' adlı kısa filmde toplu mezarları anlattık. 'Bu Gün Dündür, Kötülüğün Arkeolojisi' adlı belgesel filmde de Kürtlerin 80 yıllık mücadelesi ve mücadele sonunda verilen kayıplara değindik. 'Seydvan' isimli belgesel filmde ise bölgede tutku haline gelen keklikler ile ilgili bir film yaptık. Gelecek günler için de projelerimiz var. Eksiklerimiz için tartışıyoruz. İnanıyorum ki bu sene daha iyi şeyler çıkaracağız."