‘Bekas’ büyük ödüle aday

 

Yönetmen Karzan Kader’in ‘Bekas’ adlı filme 23. Stockholm Film Festivali’nin büyük ödülü olan Bronz At’a aday.

 

 

İsveç’in başkentinde düzenlenen 23. Stockholm Film Festivali, 7-18 Kasım tarihlerinde. Festival, politikacıların yolsuzluklarını konu alan “Call Girl” filminin gösterimi ile 7 Kasım günü açılışını yapacak. Güney Kürdistanlı yönetmen Karzan Kader’in ‘Bekas’ filmi de, 23. Stockholm Film Festivali’nin büyük ödülü “Bronz At Ödülü’ne aday gösterildi.
Geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nde gösterilen Bekas’ın kısa versiyonu büyük bir ilgi görmüştü. Film ilk kez Stockholm Film Festivali’nde gösterime girecek. 

Yönetmenin düşlerinden doğan film
Yönetmen Karzan Kader, Saddam teröründen kaçarak 1990’lı yılların başında İsveç’e sığınan Kürt bir ailenin çocuğu. ‘Bekas’ filmini de çocukluk yıllarındaki düşleri üzerinde biçimlendirmiş. Askerlerin açtıkları ateşten kurtulmak için ailesi ile birlikte sığındığı binaların bodrum katlarında filmlerde izlediği olağanüstü kahramanların gelip kendilerini kurtaracaklarını düşlermiş. Yönetmen bu düşlerini senaryolaştırarak “Bekas” filmi ile beyaz perdeye yansıtmış. 
Fimin kahramanları, evsiz iki çocuk Dana (Sarwar Fazıl) ve Zana (Zamand Taha) bir sinemada izledikleri Superman filminden etkilenirler. Amaçları ABD’ye giderek Superman’ı bulmak ve ondan yardım istemektir. Ancak bunu yapabilmek için para ve pasaport gerekmektedir. Silêmanî’de çekimleri yapılan film, iki kafadarın amaçlarına ulaşmak için başlarından geçen maceraları konu alır.

Bronz At’a aday
Bu yıl da Stockholm Film Festivali’nin en büyük ödülü olan “Bronz At Ödülü” için İsveçli yönetmen Mikael Marcimains’ın “Call Girl” filmiyle yarışacak. Yönetmen Reis Çelik’in ‘Lal Gece’ filmi de festivalde gösterilecek fimler arasında. “Lal Gece” çocuk gelinler ve ‘töre’ evliliklerinin yarattığı trajediyi konu alıyor. Başrollerini İlyas Salman ile Dilan Aksüt’ün paylaştıkları film 62. Berlin Film Festivali’nde “Kristal Ayı”, 17. Türkiye-Almanya Film Festivali’nde “En iyi Film” ile en iyi erkek ve kadın oyuncu ödüllerini kazanmıştı.

Cannes’da büyük ilgi gördü
“Bekas” filmi 2010 yılında Öğrenci Filmleri Oscar’ına, geçtiğimiz yıl da Palm Spring Uluslararası Film Festivali’nde iki ayrı ödüle layık görülmüştü. Film, bu yıl katıldığı Cannes Film Festivali’nde de büyük ilgi gördü. Piyasaya sürülmeden İngiltere, Avusturalya, Yeni Zelanda, İsrail, Tayvan, Güney Koreli film şirketleri ülkelerinde filmin gösterilme hakkını satın aldı. Benelux ülkelerinde Cineart, Ortadoğu ülkelerinde de Falcon Films gösterim hakkı için sözleşme imzaladı. İsveç Film Enstitüsü Basın Sözcüsü Martin Frostberg, İsveç-Kürt filmi ‘Bekas’ın Cannes Film Festivali’nde umduklarının üstünde bir ilgi ile karşılanmasından gurur duyduklarını söyledi.


MURAT KUSEYRİ

Yeni Özgür Politika