‘Sinemaya Mor Bir Dokunuş’ kadınların başvurularını bekliyor

Bağlar Belediyesi’nin “Sinemaya Mor Bir Dokunuş” adlı projesi, başvuruları bekliyor.

Bağlar Belediyesi Proje Ofisi tarafından yürütülen ve Anna Lindh Vakfı’nın desteğiyle gerçekleştirilecek olan “Sinemaya Mor Bir Dokunuş: Zula Hikayeler” projesinin hayat bulması için 18-30 yaş arasında sinema eğitimi almamış kadınların başvuruları bekleniyor. Proje Ofisi tarafından yapılan açıklamada 30 Kasım’a kadar başvuruların devam edeceği vurgulandı. Sinema konusunda kendini geliştirmek isteyen tüm kadınların başvuru yapması çağrısında da bulunuldu. Toplam 5 ay sürecek olan proje, 3 ay teorik eğitim, bir ay çekimler ve bir ay kurgu sürecinden oluşacak. Bu projeyle 25 kadının 5 kişililik gruplar halinde 5 film üretmesi hedeflenmekte. 

‘Sinemaya Mor Bir Dokunuş’ Zula Hikayeler proje koordinatörü Esra Özban, sinemaya ilgisi olan ancak sosyo-ekonomik koşulları, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve bölgenin politik sebeplerinden dolayı sinema eğitimine erişememiş kadınlara açık olduğunu belirtti. Toplam 25 kadınla projeyi hayata geçireceklerini söyledi.

SENARYOYU KADINLAR YAZACAK

Sosyo-kültürel etkinliklerle kadınların görünürlüğünün artmasına yardımcı olacaklarını kaydeden Özban, “Diyarbakır’daki kadınların gizli kalmış, anlatamadığı ve ya bir şekilde anlatmak istediklerini ekrana taşınmasını istiyoruz. Bunun için böyle bir ayrıcalık yapmak istiyoruz” diye konuştu. Sinemanın kadınların kendini ifade edebilecekleri güzel bir alan olduğunu dile getiren Özban, “Yine kadınlarla hep beraber tartışarak, öğrenerek ve paylaşarak bir şeyler yapmak önemli. Bu akademik bir eğitim değil, daha çok deneyim aktarımı üzerinden ilerleyecek bir eğitim. Oradan çıkacak senaryolar oraya gelecek insanların yaşadıkları, anlatmak istediklerinin payı olacak. Bu nedenle çıkacak projeler kadar kadınların hep beraber üretmeleri ve çalışmalarının önemli olduğunu düşünüyoruz” ifade etti.

Sinema eğitiminden faydalanmak isteyen kadınların 30 Kasım’a kadar Bağlar Belediyesi Proje Ofisine başvurularını yapmaları gerekiyor. ‘Sinemaya Mor Bir Dokunuş’ proje eğitimlerinin 24 Kasım 2012’de başlayacak ve 5 ay sürecek. Diğer yandan ‘Sinemaya Mor Bir Dokunuş: Zula Hikayeler projesi’ne kapsamında hikayesini paylaşmak ve filmlerini üretmek isteyen kadınların This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinden de başvurularını yapabilecek.

Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım 2012

Başvuru Adresi: Bağlar Belediyesi Proje Ofisi- Sento Caddesi Toptancılar Sitesi Arkası - Diyarbakır 

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Kaynak : ANF