‘F Tipi Film’ 21 Aralık’ta vizyona giriyor

 

Cezaevlerine ‘Hayata Dönüş’ adıyla yapılan katliamın 12. yılında F Tiplerindeki tecridi konu alan ‘F Tipi Film’ gösterime giriyor. Filmin, katliamın yapıldığı gün olan 21 Aralık’ta vizyona gireceği açıklandı. Film, 9 yönetmenin kısa filmlerinden derlendi.

Proje, Ezel Akay, Sırrı Süreyya Önder, Barış Pirhasan, Aydın Bulut, Hüseyin Karabey, Reis Çelik, Vedat Özdemir, Mehmet İlker Altınay’ın 10’ar dakikalık kısa filmlerinden oluşuyor. Filmleri ortak teması ise F Tipi cezaevlerindeki tecrit uygulamaları. Yönetmenler kendi senaryolarını yazıp yönettiği 10’ar dakikalık kısa filmlerin her biri, birbirinden bağımsız şekilde tecridi aktaracak perdeden. Film projesi için 2 yıldır, Kocaeli’de Herşey Yapım’a ait  film platosunda F tipi hapishane dekoru oluşturuldu. Bire bir boyutlarda hücreler, havalandırmalar ve koridorlardan oluşan dekordaki çekimler tamamlandı.
Filmlerde müzikler Grup Yorum’un eski ve yeni şarkıları kullanıldı. Her filmde başka bir müzisyen Grup Yorum’un şarkılarını düzenlendi. 19 Aralık’ta Atlas Sineması’nda yapılacak Gala’nın ardından 21 Aralık’ta tüm Türkiye’de vizyona girecek filmin, aralık sonunda da Avrupa ülkelerinde vizyona girmesi bekleniyor.