Stockholm 1. Kürt Film Festivali sona erdi

 

Dört günden beri davam eden Stockholm 1. Kürt Film Festivali Pazar günü “Kadın Dengbejler” ve “Bedensiz Ruhlar” filmlerinin gösterilmesinin ardından sona erdi.

2011’de   Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Belgesel” ödülü alan “Bedensiz Ruhlar” filminin Yönetmeni Sabite Kaya, filmi yapma düşüncesinin  oluşum süreci ile karşılaştıkları zorlukları anlattı ve izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Kaya, filmi çok sınırlı bütçeyle ve tabu sayılan bir konuyu ele aldığı için çok güç koşullarda gerçekleştirdiklerini, ancak filmin tartışmalara neden olmasının ve ataerkil değer yargılarının sorgulanmasına bir ölçüde katkıda bulunmasının sevindirici olduğunu dile getirdi.

“Bedensiz Ruhlar” filmiyle ilgili sorularımızı yanıtlayan Kaya, Türkiye’de ortalama 3 kadının namus ve töreden kaynaklı cinayete kurban gittiği koşullarda, namus ve ahlak anlayışını sorgulamak için genelevde yaşayan kadınların yaşamlarını ve hikayelerini beyaz perdeye aktarmaya karar verdiğini söyledi.

Toplumun herşeyden önce kendi ikiyüzlülüğü ile yüzleşmesi gerektiğini, fuhuş ve ahlaksızlığın iki kişi arasında yapıldığını belirten Kaya, böylesi suçları işleyen erkeklerin namus adına kızkardeşlerini ve karısını öldürmemesi gerektiğini, çünkü aynı şeyi kendisinin de yaptığını ifade etti.

Kaya, Türkiye’nin 60 yerinde devletin açtığı, kapısında polislerin beklediği genelevler zincirinin bulunmasının büyük bir handikap olduğu eleştirisini yaparken, devletin fuhuşu engellemek yerine örgütlemesinin kabul edilmemesi gerektiğini söyledi.

Festivalin Şefi Yasemin Salık festivalin beklentilerinin üzerinde bir ilgiyle karşılandığını anlatırken, İsveç medyasının festivale geniş yer verdiğine dikkat çekti Salık, İsveç televizyonu ve radyosu ile büyük gazetelerin kendileri ile söyleşi yapıp festivalin yaygın bir şekilde duyurmalarından mutluluk duyduklarını belirtti.

“Bekas” filminin yönetmeni Karzan Kader, “Vatansızlar” filminin yönetmeni Saman Hosseini ve son olarak da Sabite Kaya’nın festivale katılarak izleyicilerle doğrudan diyalog kurmalarının önemine değinen  Salık, önümüzdeki yıl birkaç sinemada, daha fazla film ve yönetmen getirterek daha kapsamlı ve gelişkin bir festival düzenlemeyi amaçladıklarını ifade etti.

ANF