Hiner Salem’den Kürt tipi western film

Güney Kürdistanlı yönetmen Hiner Salem, 2003’teki başarılı “Vodka Lemon” filmi ve 2005’teki Cannes Festivali’ne katılan “Sıfır Kilometre” filmi ardından, “My Sweet Pepper land” isimli filminin tanıtımını 2013 Cannes Film Festivali’nin “Un Certain Regard” kategorisinde yaptı.

Komik olduğu kadar ağır sorunları da filmlerinde işleyen Hiner Salem, son uzun metrajlı filminin tanıtımını yaptı. Fransız “La Croix” gazetesine göre Salem’in filmi, etkinliğin genel delegesi Thierry Frémaux tarafından sıcak karşılandı.  Saleem’in tanıtım vesilesiyle filmin tüm ekibini de sahneye çıkardığı belirtildi.

Bir çeşit Kürt tipi western olarak değerlendirilen Salem’in filminde, Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesi ardından polis olan eski bir peşmergeyi sahneliyor.  Kendisini içinde tanıyamaz hale geldiği bu yeni düzenlemeden bıkan, eski savaşçı evine annesinin yanına döner. Annesi ona evlilik için çok sayıda aday bulur.

Türkiye ile olan sınır yakınlarında bir yerde bir köyde kendisini yeniden polis şefi olarak bulan eski peşmerge, askeri pick-up’ın içerisinde tehlikeli bir alana gider. Kaçakçılara teslim edilen, bir savaş ağasının etkisi altında olan ve bir genç öğretmenin bulunduğu bu alanda, her çeşit trafik vardır. Yerel iktidarlar, merkezi iktidardan daha iyi yerleşmiş, imkanlar kısıtlı ve kadınların yaşam koşulları iyi değil. Hinser Salem, haksızlıklara karşı duran ve zayıfı koruyan kahramanının gözüyle Kürdistan’daki sorunları anlatıyor.

Salem, Kürt coğrafyasının vahşi güzellikleri ile sık sık gerekçelendirilemez olanı gerekçelendirmek kullanılan “namus” kavramının çelişkilerini beyaz perdeye yansıtıyor.  Genç kadın öğretmen rolünde İranlı sürgün komedyen Golshifteh Farahani oynuyor.  

La Croix haberine göre Kürdistan, cazibe ve mizah gibi silahları güçlü bir şekilde kullanarak bu yıl da sesini duyuracak.

 

ANF