Midyatı İLÇE yapacam.

 

Atatürk ve İsmet İnönü ile ilgili internette dolaşan ‘caps’lerden birisinde ikili karşı karşıya duruyor. İsmet İnönü “Kızdın mı” diye soruyor. Atatürk “Olm ‘1. İnönü Savaşı çok tutunca 2. ’yi yaptık’ ne demek lan?” diye soruyor. Bugün gösterime giren Sermiyan Midyat imzalı ‘Hükümet Kadın 2’de aynı hesap. Bu yılın 1 Şubat’ında vizyona giren ve 1 milyon 400 bin kişi tarafından izlenen ilk filmin ardından belli ki ‘İsmet Paşa’ hesabı yapıp “Bu iş tuttu, vakit kaybetmeden yenisini yapalım” diye harekete geçilmiş. Ama gelin görün ki, evdeki hesabın çarşıya uyduğunu söylemek zor.
Sermiyan Midyat’ın babaannesinden esinlenerek oluşturduğu senaryodan çektiği ilk film, kendi içinde bir hoşluk içeriyordu. Öncelikle bugünün Türkiye ’sinin bir izdüşümü gibi duruyor, BKM ekolü esprileriyle izlerken tebessüm etmemizi sağlıyor ve olabildiği kadar özenli bir iş olduğunu seyirciye hissettiriyordu. Bugün gösterime giren ikinci ‘Hükümet Kadın’ ise ilk filmin kötü bir replikası gibi duruyor maalesef. Bu kez ilk filmin geçtiği 1956 yılının yedi yıl öncesine gidiyoruz. Yani 1949 yılına. Kahramanımız Xate, yaklaşan seçimler öncesi belediye başkanlığı görevini devam ettirmek isteyen kocası Aziz Veysel’e yardım etmek için çabalayıp duruyor bu sefer. 
Her şeyin tipik BKM komedisi havasında şenlikli ve karmaşalı devam ettiği rutin, Aziz Veysel’e ‘Ce Ha Pe zihniyeti’nin yarattığı bir sürpriz sonucu bozulur. Hem aileyi toparlamak hem de kocasının onurunu ve siyasi kariyerini kurtarmak yeni Xate’ye düşmektedir. ‘Hükümet Kadın 2’ ilk filmin izleğini neredeyse adım adım izliyor. Evde aynı karmaşa, çocukların (özellikle de kız çocuklarının) okuması için verilen canhıraş mücadele, kadim düşman Faruk’un karısıyla olan ve nedense ikidir komik olduğu düşünülen didişmeleri, Kürtlerin aksanlı Türkçeleriyle (!) geçiyor önümüzden. Yine Xate ile Faruk’un milletin önüne gelecek sandıktan kendi lehlerine bir sonucun çıkması için yürüttükleri amansız mücadelede ortaya çıkan ‘fiili’ komik anlara şahitlik ediyoruz.
Sorun şu ki, bütün bunları biz ‘Hükümet Kadın’ filminde de görmüştük. 1956 yılının yerine 1949’unu koyarak; ilk filmdeki yol hizmetini burada okula çevirerek, birbirinin neredeyse aynı seçim propagandası sahnelerini tekrar ederek, ‘ Ankara ’ korkusunu bile biraz zenginleştirmeye zahmet etmeyerek bize yeni olan hiçbir şey sunmuyor ‘Hükümet Kadın 2’. İlk filme duyduğumuz sempati yüzünden görmediğimiz/görmezden geldiğimiz olmamışlar, burada gözümüze çok daha fazla batıyor çünkü. 

HÜKÜMET KADIN 2

Yönetmen: Sermiyan Midyat
Oyuncular: Demet Akbağ, Sermiyan Midyat, Ercan Kesal, Mahir İpek
Yapım: 2013 Türkiye
Süre: 105 dk.