Film Eleştirileri

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

TATLI BELA

10-01-2014 Hits:2043 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

TATLI BELA

Selma Cavuldak- Sinema Dicle Yeni filmimiz 2000 yapımı,erin brockoviç in gerçek yaşamından beyaz perdeye aktarılmış başarılı ve azimli sıcak öyküsüyle izlenmeye değer bir film. Başrol oyuncumuz güzeliği ve çektiği filmlerde kadın konulu...

Read more

Başkanın Adamları: Başkanın Köpekleri!

19-11-2013 Hits:4914 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

Başkanın Adamları: Başkanın Köpekleri!

“Yalan söyleyin. Mutlaka inanan çıkar. Yeterince sık söylenen yalan, sonunda gerçek hale gelir.”(Hitler'in propaganda bakanı Goebbels)ARDÎN DÎREN- Sinema DicleBasın ve medyanın tarihsel süreç içinde her ülkede, bulunan koşullara göre farklı şekillendiği...

Read more

Masalsı bir öykü: Jîn

09-11-2013 Hits:3621 Sadık Bağadur Administrator - avatar Administrator

Masalsı bir öykü: Jîn

Sadık Bağadur- Sinema Dicle Türkiye’de ve Kürdistan’da çekilen politik filmlerin olumlu ve olumsuz tepki toplayan bir çok örneği olduğu şüphesiz. Ama İzlediğimiz bu tarz filmlerde, senaristin hayal dünyası ve yönetmenin çekim...

Read more

RÛMETA MİROVAHİYÊ WÊ ÎŞKENCÊ TÊK BİBE!

07-11-2013 Hits:2041 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

RÛMETA MİROVAHİYÊ WÊ ÎŞKENCÊ TÊK BİBE!

ARDÎN DÎREN- Sinema Dicleey pakrewaney xwîn-şêrînê biqasî tehma dirrîreşkaney di şerran de cirrnexweşê biqaskurîbeşkante çermê xwe rakişandiye ji dêvla meşkante xwîna xwe kil kiriye bi ser xistiye rûnê azadiyan(Rênas Jiyan)Siwarê...

Read more

JÎN: Li Mêrsîn'ê çîrokek Qendîl'ê!!

05-11-2013 Hits:1853 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

JÎN: Li Mêrsîn'ê çîrokek Qendîl'ê!!

ARDÎN DÎREN-Sinema DicleBêguman jiyana gerila û gerîlatiyê ji gelek mirovan re tiştek bi efsûn û têr meraq e. Çiya û jiyana çiya ji zafek mirovan re bu ye kul û...

Read more

MOEBÎUS: QÎRKİRİNEK Lİ SER ZAYENDİYÊ

20-10-2013 Hits:1900 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

MOEBÎUS: QÎRKİRİNEK Lİ SER ZAYENDİYÊ

ARDÎN DÎREN-Sinema Dicle                                       " Zîhn, weke çiyayekî ji bûzê ye. Tenê ji hefta...

Read more

SABIR TAŞI

20-10-2013 Hits:2299 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

SABIR TAŞI

Selma Cavuldak-Sinema Dicle    Yeni filmimiz Afganistan sinemalarından,2012 yapımı film Atiq Rahimi nın romanından uyarlanmıştır.Kitap 2005 te kocası tarafından öldürülen ,25 yaşındaki Afgan şair Nadya Encüman anısına yazılmıştır.Başrol oyuncumuz güzelliğiyle...

Read more

3 İDOİT

10-05-2013 Hits:4044 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

3 İDOİT

  Selma Cavuldak - Sinema Dicle   Yeni filmimiz 2009 Hint sinemalarından,yönetmenliğini Rajkumar Hirani nin yaptığı,başrol oyuncusu Amharr Khanin klasikleri arasına giren en iyi gişe yapmış hit filmidir.  Filmimiz mühendislik okuyan üç arkadaşın...

Read more

Özgür olmalı ruhun, tıpkı bedenin gibi

13-04-2013 Hits:3353 Non Serviam Administrator - avatar Administrator

Özgür olmalı ruhun, tıpkı bedenin gibi

  Non Serviam-Sinema Dicle Sıcak bir çayı yudumlarken, düşünüp gitmek, sessizce duran yüzünün derinliklerine… Yaralar alarak, yudumlak çayı….   Birazda sen ağla , diye haykırıyor  şimdilerde bir adam ,taa derinlerden…. Yüzüm baharlara kuş  … Hüznüm ise  dağlara...

Read more

ATS çalıntı bir film değildir

 

 

Sinemadicle/Badin Kamay

ATS çalıntı bir film değildir.

Aslinda ağacın marifeti değil dallanıp budaklanmak.Su olmazsa yada günes ışığı olmazsa bunu yapamıyacak kadar aciz…Hele hele toprağa salamazsa köklerini sonuç ne olur tahmin edebilmek mümkün değil.Kökleri açıkta büyüyebilen bir ağacın olma ihtimali ne kadar absürd…Toprağın olmadığı bir dünya hayal etmek ne kadar zor.(buna en çok  başrollerinde Kevin Kostnerin oynadığı Su Dünyası filmini izlerken kapılmıştım)

O kadarda ahım şahım değil ağacın büyümesi,kendine has degil.varsa yoksa su,güneş ve köklerin yuvası  toprak…Hep bunlardan etkileniyor bitkiler.

                               ---------------------------------

Peki etkilenmek kötümü.?

ISSIZ ADAM (kızsız adam) filminin tadında ,atmosferinde hissediyor izleyici kendini AŞK TESADÜFLERİ SEVER filmini izlemeye başladığında.(gerçi ıssız adam filmi de “Adam sandler“ ile Penelope Cruz ın oynadığı ‚’Spanglisch filminin tadinda ileryorya)

 

…..devam edelim,peki

Sadece o filmdemi hissediyor kendini insan? Yok,hayır..Onlara geçmeden Ö.Faruk sorak a kulak verelim.

 “Benim diyebilecegim sinema yeni basliyor “ diyor Ömer Faruk sorak,biz; ask tesadüfleri sever filminin  bize hatırlattığı bir düzine filmi ve o filmlerin unutulmaz sahne ve kurgularını hatırlarken.Yani ay istediği kadar “DOLUNAY“ a dursun biz  onun, ışığı nerden alıp yansıttığına  gidiyoruz.

Bir yönetmen için izleyicinin onun filmlerini izlerken sadece başka filmleri hatırlaması nasıl bir gurur vesilesi olabilecekse o edayla düşünüyoruz  ÖFS yi..

Kendisinden önceki filmleri hatırlatan filmler hatırlanmıyor anlayacağınız. 

Sadece hatırlattığı filme benzediği için bir öncekini  kalıcılaştırmanın aracı oluyor.. .Günesi en iyi  gördüğün yer gölgenin en güçlü olduğu  yerdir vesselam.

                   -----------------------------

Birşeyleri anımsatmanın kötü yani nedir peki? Hele hele bu hatırlatıkları başarılı islerşe? Bir bebeğin ebeveynlerine benzemesi kötümüdür.?

Anne ve babasini inkar etmediği müddetçe kötü sayılmamalı bence.

Ö.faruk sorak ın ¨benim diyebilecegim sinema¨ sözlerini anne babasını inkar etme olarak değerlendirmeyecez tabiki.Sadece, bunun böylesi bir girişim gibi hatırlanmasına vesile olacak bu sözler.TIpkı filmlerinin sadece kendisinden önceki filmleri hatırlatması gibi. Hırsızlıkmı? Hayır. hırsızlığa girmez  bu.

Bu hırsızlığın tam tersi bir hükümdür.Hükmetmedir.Kendisinden öncekiler ona hükmetmiştir.

ATS bir çalıntı film değildir.

Uydu bir filmdir, “AYIN“karanlık yüzünü geceleri güneşin ışığıyla sarmalamasi gibi.(meth yoktur-teşbihtir derdimiz)

                                ------------------------------------

Hazir Yılmaz Erdoğanla bir dönem yaptığın devşirme sinema ve karakterleri(vizontele ) perdeye taşımaktan vazgeçmişsin yeniden şekilsiz işlere girişme abi.Hükmedilmekten kurtar kendini.Zira ototeşbihin taklide kadar uzanan ucube bir yolu vardır.yanlış gaz fren ayarından kaynaklı tümüyle aşınan otokontrol balatalarını değiştirmek işe yarayabilir.)

ATS çalıntı bir film değildir.

Sadece ortada bir karışıklık VAR  ve ondan kaynaklı bir sitemdir bizimkisi.

Abi bak,her nasıl olmuşsa  olmuş artık. Belki senin haberin yok ama lütfen Amelie nin kutusunu Fransa ya geri yollayın.Sizinkiler yanlışlıkla almış sanırım Amelie nin setinden. Jean-Pierre Jeunet kac zamandir arar dururmuş.

Will Smith ise haber yollamış neden filmde kızı bir kalp nakli için öldürdün diyor.Kendisi hazırmış kalbini vermeye.

Ha,bu kalp konusunda sizin filmdeki kadın karakterle aynı kaderi paylaşan “İYİ Yürek-The Good heart’’ filminin oyuncularıda acınızı paylaştıklarını bildirdiler.New Yoork ta sonbahar filmiyle ilgilide  mail gelmisti ama   Richard Gere sizinle anılmak istemediği için ¨spam¨ olarak bildirdi maili.zira çok sevdiği newyork şehrinin isminin zaten (“DÖT“MAHSUN KIRMIZIGÜL ) sevmediği biri tarafından yeterince kirlendigini de eklemiş.

Çağan Irmak; baba nın oğlunu red etmesi sahnesini  kendi filminden bir sahne  zannetmiş. nedense artık.(babam ve oğlum)

Velhasil abi.çok çalıntı ihbarı aldık aşk tesadüfleri sever filmine ilişkin.Bizse onlara Enver Gökçe den bir mısra yazıp topluca yolladık tüm şikayet sahiplerine.

“aslinda sen çirkin değilsin;çirkin görünmek istiyorsun sadece,güzelliği tarif için’’

Umarim şiir hoşunuza gider.

                                     ----------------------------------

Tüm bu komplo teorilerine  rağmen nedenmi ATS çalıntı değildir deyip iyi niyetimizi koruduk peki.

Yalan söylemeye alıştırmışlar abi bizi.inanma sen bize.

Sitemlerimiz burda biterken;senden ricamız kankardeşimiz ,atamız ¨Şeyh Said in¨ torunu Belçim ablaya selam ve sevgilerimizi iletiyoruz.Yılmaz erdoğan ı Cannes te izlerken kırmızı halıda değilde bir ¨turnosol kağıdı ¨nda yürüdüğü hissine neden kapıldığımızın sebebinide henüz bulamadığımızı iletiversen senden kralı yoktur.

Birde lütfen Belçim ablayı bir sonraki kumpanyanızda ¨zoraki aşık kız¨ rollerine vermezseniz daha iyi bir verim alırsınız kendisinden.Zira gözleri ve gözlerindeki yetenek bir saftirik aşık kızı oynabilmekten daha cok şeyi anlatabilecek güçte.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Son olarak filmdışı zoraki  hatta azıcık yurtsever ve azıcıkta kasti milliyetçilik duygumu ekliyerek ve bunu bir hak bilerek belirteyim;………………Bir an gercek oldugunu düsünün filmin. Genç bir kürt kızı ve kalbi artik ritimsizlikten ifals etmis  genç bir türk delikanlısı.

Fotografci olan bu genc türk   genc bir kürdün kalbine ihtiyac duyuyor.(iflas etmiş kemalist rejimin bedeni artık yaşayabilmek için kürdün kalbine ihtiyaç duyuyor)

Ya kardesim bir günde kalbimizi sökmeden,kalbimizi kırmadan anlatın anlatacağınızı.(bu son paragraf da vizontele devsirmeciliginden kalan sitemimizden kaynakli abi.Biraz devlet bahçeli hesabı rengi versede Tayyip hergelesenin hesaplarından çok daha makul bir tarz )

Sinemadicle/Badin Kamay

7 Haziran 2011