Film Eleştirileri

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

TATLI BELA

10-01-2014 Hits:2021 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

TATLI BELA

Selma Cavuldak- Sinema Dicle Yeni filmimiz 2000 yapımı,erin brockoviç in gerçek yaşamından beyaz perdeye aktarılmış başarılı ve azimli sıcak öyküsüyle izlenmeye değer bir film. Başrol oyuncumuz güzeliği ve çektiği filmlerde kadın konulu...

Read more

Başkanın Adamları: Başkanın Köpekleri!

19-11-2013 Hits:4853 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

Başkanın Adamları: Başkanın Köpekleri!

“Yalan söyleyin. Mutlaka inanan çıkar. Yeterince sık söylenen yalan, sonunda gerçek hale gelir.”(Hitler'in propaganda bakanı Goebbels)ARDÎN DÎREN- Sinema DicleBasın ve medyanın tarihsel süreç içinde her ülkede, bulunan koşullara göre farklı şekillendiği...

Read more

Masalsı bir öykü: Jîn

09-11-2013 Hits:3575 Sadık Bağadur Administrator - avatar Administrator

Masalsı bir öykü: Jîn

Sadık Bağadur- Sinema Dicle Türkiye’de ve Kürdistan’da çekilen politik filmlerin olumlu ve olumsuz tepki toplayan bir çok örneği olduğu şüphesiz. Ama İzlediğimiz bu tarz filmlerde, senaristin hayal dünyası ve yönetmenin çekim...

Read more

RÛMETA MİROVAHİYÊ WÊ ÎŞKENCÊ TÊK BİBE!

07-11-2013 Hits:2017 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

RÛMETA MİROVAHİYÊ WÊ ÎŞKENCÊ TÊK BİBE!

ARDÎN DÎREN- Sinema Dicleey pakrewaney xwîn-şêrînê biqasî tehma dirrîreşkaney di şerran de cirrnexweşê biqaskurîbeşkante çermê xwe rakişandiye ji dêvla meşkante xwîna xwe kil kiriye bi ser xistiye rûnê azadiyan(Rênas Jiyan)Siwarê...

Read more

JÎN: Li Mêrsîn'ê çîrokek Qendîl'ê!!

05-11-2013 Hits:1837 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

JÎN: Li Mêrsîn'ê çîrokek Qendîl'ê!!

ARDÎN DÎREN-Sinema DicleBêguman jiyana gerila û gerîlatiyê ji gelek mirovan re tiştek bi efsûn û têr meraq e. Çiya û jiyana çiya ji zafek mirovan re bu ye kul û...

Read more

MOEBÎUS: QÎRKİRİNEK Lİ SER ZAYENDİYÊ

20-10-2013 Hits:1877 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

MOEBÎUS: QÎRKİRİNEK Lİ SER ZAYENDİYÊ

ARDÎN DÎREN-Sinema Dicle                                       " Zîhn, weke çiyayekî ji bûzê ye. Tenê ji hefta...

Read more

SABIR TAŞI

20-10-2013 Hits:2286 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

SABIR TAŞI

Selma Cavuldak-Sinema Dicle    Yeni filmimiz Afganistan sinemalarından,2012 yapımı film Atiq Rahimi nın romanından uyarlanmıştır.Kitap 2005 te kocası tarafından öldürülen ,25 yaşındaki Afgan şair Nadya Encüman anısına yazılmıştır.Başrol oyuncumuz güzelliğiyle...

Read more

3 İDOİT

10-05-2013 Hits:4003 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

3 İDOİT

  Selma Cavuldak - Sinema Dicle   Yeni filmimiz 2009 Hint sinemalarından,yönetmenliğini Rajkumar Hirani nin yaptığı,başrol oyuncusu Amharr Khanin klasikleri arasına giren en iyi gişe yapmış hit filmidir.  Filmimiz mühendislik okuyan üç arkadaşın...

Read more

Özgür olmalı ruhun, tıpkı bedenin gibi

13-04-2013 Hits:3338 Non Serviam Administrator - avatar Administrator

Özgür olmalı ruhun, tıpkı bedenin gibi

  Non Serviam-Sinema Dicle Sıcak bir çayı yudumlarken, düşünüp gitmek, sessizce duran yüzünün derinliklerine… Yaralar alarak, yudumlak çayı….   Birazda sen ağla , diye haykırıyor  şimdilerde bir adam ,taa derinlerden…. Yüzüm baharlara kuş  … Hüznüm ise  dağlara...

Read more

Zaman her birimiz için farklı işliyor

 

Zaman her birimiz için farklı işliyor

Bu seferki filmimizin ismi EİNSTEİN ve EDDİNGTON, konusu ise Einstein ve Eddingtonun birinci dünya savaşı sırasında yaptıkları bazı calışmalar ve yaşamlarından bir kesittir. Bilim, tarih ve savas ekseninde yaşananları kisaca cok güzel anlatmaktadır filmimiz.

Bir bilim adamının savaş,bilim ve tarih ekseninde en zor şartlarda bile nasıl davranması gerektiğine dair güzel bir örnek teşkil etmektedir. Bu iki bilim insanı yaptiklari bilimsel araştırmalar kadar insanca bir tavrinda nasıl olmasi gerektiğini güzel göstermektedir.

Insan emeği kadar kutsal ve güzel bir şey yoktur. Her insanin emeği kendi icinde kutsal ve değerlidir. Şunu kesinlikle belirtmek istiyorum. Dünyanin bu kadar gelişmesi ve tüm insanlıgın bundan faydalanması yine insanın örgütlü ve yoğunlaşmiş EMEĞI ile olmuştur. Dolayısıyla şimdiki sosyal devletlerin beğenmesekte,geldiği düzeyinden tutun, temel insan haklarina kadar bütün insanlarin faydalandigi sartlar yine insanin yogunlaşarak sistematize ettiği emeğiyle mümkün olmuştur. 

1910'lu yıllarda Einstein'in ortaya koyduğu kavramların anlaşılması oldukça güçtü, Newtonun klasik mekanik öğretilerinin yanılabildiği henüz gösterilmemişti,iste tamda burda dunyadaki bilim adamlarinin arastirdigi halde ulasamadiklari verilere o donemde Einstein açiklayabilmiş ve buna bagli olarak yaptigi hesaplamalarla evrenimizin tanrinin yaratimida olsa ne kadar düzenli ve birbirine her şeyiyle bağli bir sistem içinde olduğunu kanıtlamıştır.Ünlü İngiliz Astronom Prof. Sir Arthur Eddington,Einstein hesaplamalarini kanitlamak icin Afrika da güneş tutulması sirasinda teleskopla cektiği resimlerle onaylanmıştır.Tüm insanlık şunu cok iyi anladi ki Newton daha önce açıklamalarının onemli bir kismi dogru olsa bile bunun hala cok eksik oldugunu gostermis ve Evrenenin tum doğru bildiğimiz kurallarinin ASLINDA tamda doğru olmadiğini kanitlamiş oldu. Einstein fizik alaninda yaptiği calişmalar tüm modern bilim dünyasını büyükölçüde etkilemiştir. 
Bu teorilerini Einstein, üç bölümde açıklamıştır;

1) Newton mekaniğinin yasalarını değiştiren ve kütle ile enerjinin eşdeğerli olduğunu öne süren Özel Görelilik 1905
2) Eğrisel ve sonlu olarak düşünülen dört boyutlu bir evrene ait çekim teorisini veren Genel Görelilik 1916
3) Elektro-manyetizma ve yerçekimini aynı alanda birleştiren daha geniş kapsamlı teori denemeleri.

İlk iki teorinin geçerliliği atom fiziği ve astronomi alanında yapılan deneylerle çok başarılı bir biçimde sınanmıştır; çağdaş fiziğin temel taşları arasında yer alırlar. Einstein atom ile ilgili olarak: "Ben atomu iyi bir şey için keşfettim,ama insanlar atomla birbirlerini öldürüyorlar." demistir.

Ayrica,bilimin uluslarin veya ulkelerin ozel cikarlarinin cok ustunde bir konuma sahib olmasi gerektigini yine daha insanca, daha uygar ve tum insanligin hizmetinde positif bir cercevede islenmesi gerektigini hem Einstein hemde Eddington unun birinci dunya savasi sirasinda yasadiklari ve aldiklari tavirlarla cok guzel bir sekilde ortaya koymuslardir. 

Gerçek bir bilim insanının ön yargilardan ve ozel bazi gruplarin çikarlarina endekslenmiş otoritelere tabi olmadan ve bağimli kalmadan calişmalarini sürdürdügünde cok daha verimli sonuclara ulastigini cok bariz bir şekilde bu film ışığında görmekteyiz. 

Insanin özgürce düşünebilmesi ve yaşadığı şartlar her ne tür duygusal zorluklar çikarirsa cikarsın bunlara tamamen boyun eğmeden inatla bilimin dünyamizi daha anlaşilir kilacak calismalarina yoğunlasmanin ne kadar önemli olduğunu filmimizin kahramanlari aralarindaki ilişkiyle gostermektedirler.

Özgür düşünceli bireyde olduğu gibi özgür iradeli bir bilim adamida ayni ruh hali ve tavirla kendine özgü haliyle ne devletlere nede başka özel bir güce boyun eğmediginde kendisi olarak ve yaptiği çalismalar gerçekten tüm insanliğin hizmetine girebilmektedir. 

Filmimizin son bölümünde Eddington Einstein dan alıntı yaparken şöyle der : Zaman hepimiz icin aynı değildir, fakat her birimiz icin farklı işliyor. 
Yine Edington konusmasinda soyle devam ediyor; bunca goreceli bakis acisi icerisinde 
bunca farkli goreceli görüşü kavrayabilmek oldukca zor. Bu gun yasanabilirligin dahada zorlastigi dunyamizin ilk gunu, daha az mutlak, cok daha yalniz bir dunya. Ancak kalbinde insan gayreti tasiyan bir dunya. Bunu bize gosteren tek bir kisiydi. Bir kisinin yapabilecegine bakin, bu kisinin calismasi bize guzel bir karmasalikta yeni bir evren oldugunu gosterdi.

Insan kendisinin ve yaptiklarinin FARKINDA olarak ve yüreğiyle, beyniyle doğrulugunda süphe etmedigi doğrularindan vaz gecmedigi zaman nelere muktedir olabileceginide filmimizin kahramanlari şahsinda gormekteyiz. 
Bu filmi izlediğinizde eminim yaptiğiniz her ne ise, sizin daha kararli olmanizi sağliyacaktir.


Türkce izlemek isteyen arkadaşlar için linki :http://www.filmizlemex.net/einstein-and-eddington-film-izle/

Saygilarimla
Kazim Cavuldak
26/02/2011 
paris