Film Eleştirileri

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

TATLI BELA

10-01-2014 Hits:2021 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

TATLI BELA

Selma Cavuldak- Sinema Dicle Yeni filmimiz 2000 yapımı,erin brockoviç in gerçek yaşamından beyaz perdeye aktarılmış başarılı ve azimli sıcak öyküsüyle izlenmeye değer bir film. Başrol oyuncumuz güzeliği ve çektiği filmlerde kadın konulu...

Read more

Başkanın Adamları: Başkanın Köpekleri!

19-11-2013 Hits:4852 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

Başkanın Adamları: Başkanın Köpekleri!

“Yalan söyleyin. Mutlaka inanan çıkar. Yeterince sık söylenen yalan, sonunda gerçek hale gelir.”(Hitler'in propaganda bakanı Goebbels)ARDÎN DÎREN- Sinema DicleBasın ve medyanın tarihsel süreç içinde her ülkede, bulunan koşullara göre farklı şekillendiği...

Read more

Masalsı bir öykü: Jîn

09-11-2013 Hits:3574 Sadık Bağadur Administrator - avatar Administrator

Masalsı bir öykü: Jîn

Sadık Bağadur- Sinema Dicle Türkiye’de ve Kürdistan’da çekilen politik filmlerin olumlu ve olumsuz tepki toplayan bir çok örneği olduğu şüphesiz. Ama İzlediğimiz bu tarz filmlerde, senaristin hayal dünyası ve yönetmenin çekim...

Read more

RÛMETA MİROVAHİYÊ WÊ ÎŞKENCÊ TÊK BİBE!

07-11-2013 Hits:2017 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

RÛMETA MİROVAHİYÊ WÊ ÎŞKENCÊ TÊK BİBE!

ARDÎN DÎREN- Sinema Dicleey pakrewaney xwîn-şêrînê biqasî tehma dirrîreşkaney di şerran de cirrnexweşê biqaskurîbeşkante çermê xwe rakişandiye ji dêvla meşkante xwîna xwe kil kiriye bi ser xistiye rûnê azadiyan(Rênas Jiyan)Siwarê...

Read more

JÎN: Li Mêrsîn'ê çîrokek Qendîl'ê!!

05-11-2013 Hits:1837 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

JÎN: Li Mêrsîn'ê çîrokek Qendîl'ê!!

ARDÎN DÎREN-Sinema DicleBêguman jiyana gerila û gerîlatiyê ji gelek mirovan re tiştek bi efsûn û têr meraq e. Çiya û jiyana çiya ji zafek mirovan re bu ye kul û...

Read more

MOEBÎUS: QÎRKİRİNEK Lİ SER ZAYENDİYÊ

20-10-2013 Hits:1877 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

MOEBÎUS: QÎRKİRİNEK Lİ SER ZAYENDİYÊ

ARDÎN DÎREN-Sinema Dicle                                       " Zîhn, weke çiyayekî ji bûzê ye. Tenê ji hefta...

Read more

SABIR TAŞI

20-10-2013 Hits:2286 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

SABIR TAŞI

Selma Cavuldak-Sinema Dicle    Yeni filmimiz Afganistan sinemalarından,2012 yapımı film Atiq Rahimi nın romanından uyarlanmıştır.Kitap 2005 te kocası tarafından öldürülen ,25 yaşındaki Afgan şair Nadya Encüman anısına yazılmıştır.Başrol oyuncumuz güzelliğiyle...

Read more

3 İDOİT

10-05-2013 Hits:4002 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

3 İDOİT

  Selma Cavuldak - Sinema Dicle   Yeni filmimiz 2009 Hint sinemalarından,yönetmenliğini Rajkumar Hirani nin yaptığı,başrol oyuncusu Amharr Khanin klasikleri arasına giren en iyi gişe yapmış hit filmidir.  Filmimiz mühendislik okuyan üç arkadaşın...

Read more

Özgür olmalı ruhun, tıpkı bedenin gibi

13-04-2013 Hits:3338 Non Serviam Administrator - avatar Administrator

Özgür olmalı ruhun, tıpkı bedenin gibi

  Non Serviam-Sinema Dicle Sıcak bir çayı yudumlarken, düşünüp gitmek, sessizce duran yüzünün derinliklerine… Yaralar alarak, yudumlak çayı….   Birazda sen ağla , diye haykırıyor  şimdilerde bir adam ,taa derinlerden…. Yüzüm baharlara kuş  … Hüznüm ise  dağlara...

Read more

KADININ FENDİ

 

 
Selma Cavuldak- Sinema Dicle
 
Lalendar Grils ve A Lot Like Love filmleriıyle tanıdığımız yönetmen Nigel Cole yeni filminde Sally Hawlens'e (Rita) tek kişilik,sosyal adaleti ele alan neşeli,dokunaklı kadının gücünü anlatan bir İngiliz komedisi ve dramı.
 
1968 yılında Dagemham'da İngilterenın en önemli şirketlerinden biri olan FORD fabrikasında çalışan 187 makineci kadının eşitlik için başlattığı direnişin,kısa zamanda tüm ülkede yayılan bir mücadeleye dönüşmesini anlatıyor fılmimiz.
 
Hayatları ev,çoçuk ve iş arasında geçen emekçi kadınların eşit ücret,cinsel ayımcılığa karşı erkeklerle eşit haklar elde etmek için giriştikleri mücadelenin,sadece kadınların iç dünyasında değil,kocalarına,topluma,devlete karşı durmak gibi zorlu bir direnişle başbaşa kalmalarını etkileyici kadın figürleriyle,hayatın içinden olan emekçi kadınların özgür mücadelelerini kadin ruhuna dokunuşlarla hayranlıkla izliyoruz.
 
'HAKLAR AYRICALIK DEĞİLDİR'
 
İnsanın,toplum-birey ilişkilerinde,devlet-insan ilişkilerinde hiçbir sebebten dolayı ikinci sınıf muamelesi görmesi,ne insan,ne geçmiş tarihte,ne de günümüzde kabul edilememiştir.İnsanlık tarihinde savaşlara ve bir çok insanın haksızlığa maruz kalmasına sebeb olmuştur.İnsan olmak cinsiyet ayırt edilmeden,doğuştan kazandığımız haklar ayrıcalık olarak değil doğal olması gerekendir.İnsan varlığıyla doğuştan akıl ve kallbiyle özel bir varlıktır.İnsan olmanın bilinciyle yaşayan bireylerin iç huzurla,barışla ve sevgiyle kendi yaşamlarını ve başka yaşamları özgür kılmıştır.
 
Filmimiz kendi içinde kadınların tarih boyunca olduğu gibi ikinci sınıf muamele görmelerini,kadınların aldıkları ücretlerin tüm ücretlerin erkeklerin maaşının altında ve sadece kadın oldukları için haksızlığa maruz kalmalarını duru,etkileyici bir dille yansıtıyor.
 
Filmimizin baş kahramanı Rita iki çoçuğuyla ilgilenen,ev işleriyle uğraşan,fabrika ev arası mekik dokuyan saf,inançlı,emekçi bir kadındır.Rita gibi fabrikada çalışan kadınlar çok zor şartlar içinde çalışmaya mahkum edilmiştir.Kadınların çalıştıkları iş kolu,zorlu şartlarına ve emeklerine rağmen vasıfsız eleman olarak tanımlanıyor,kadınlar fazla mesaiyle ve yarı ücretle çalıştırılmaktadır.Bu durum karşısında sendikalara hangi gerekçeyle vasıfsız eleman olarak değerlendirildiklerine dair verdikleri şikayet dilekçelerinin süresinin dolmasıyla,yaptıkları bildirimlerdeki tehditlerini uygulama kararı almak için aralarında yaptıkları oylamalarla ilk eylemlerini (bir günlük iş bırakma ve fazla mesai yapmama) kararı alarak varolan,olması gereken haklarının mücadelesine başlamışlardır.
 
Bu grev kararı düşünüldüğü gibi sendikacılar tarafından algılanmamaktadır.Makineci işçi kadınların grev yapmıyacakları konusunda iknalardır.İşçi sendikasından gelen bir toplantı davetiyesiyle şimdi emekçi kadınların yeni bir stratejı belirlemeleri gerekir.Bu toplantıya gidecekler içinde temsilen Rita ve geçmişinde kadın hakları için mücadele eden Koni de vardır.
 
Toplantıda erkek egemenliğinin ve sınıf ayrımının düşünce sisteminde,algılamanın ne tür farklı sonuçlar çıkarabileceğini diyologlardan hissedilmektedir.Sendikacılar grev olmadan ve büyümeden anlaşma yoluna gidilmesini,bu anlaşma yolunun 'kadınların isteklerinin dinlenmesi güvencesiyle' durdurulmasını teklif eder.Erkek zihniyetine göre kadınların böylece önemsenmedikleri düşüncesinden kurtulacakları,bu şekilde sorunun ortadan kalkıcağını,yeni koşulların sendikaların ve erkek egemenlikli zihniyetin belirleyeceği konusunda bir düşünce hakimdir.
 
Rita olanları üç saat boyunca sessız kalarak izler.Rita karar aşamasında tüm bu konuşulanların bir saçmalık olduğunu söyleyerek,fabrikada diktikleri ürünleri masaya sererek,sadece bunları birleştirmek için bile zihinlerinde hazır taslaklar bulundurmanın,düşünmenin önemini,verdikleri emeğin tanımını kendine has uslubuyla dile getirir.Rita vasıfsız işçi tanımının yaptıklarının karşılığı olmadığını becerisiyle kanıtlamıştır.Kadın işçilerinin kararlılığını göstermiştir.
 
İlk grev emekçi kadınların kararlılığıyla başlamıştır.İlk grevı takip eden diğer grevlerle Rita'nın liderliğinde daha kapsamlı grevler başlıcak ve diğer fabrikada çalışan emekçi kadınların katılımıyla,seslerinın basında da yankı bulmasına sebeb olmuştur.Protestolarını hükümet binasına kadar taşıyan kararlı kadınlarımız,tüm yüreklerinde ki sesleri "saygı istıyoruz,eşit özgürlük,cinsiyet eşitliği,eşit ücret" sloganlarıyla kararlılıklarını azimleriyle birleştirerek devam etmişlerdir.
 
Son dönemde grevler artmış yöneticilerle sendikacıların bağlantısı kalmamıştır.Üretim düzeyi değeri ve ücret dengesi alt üst durumdadır.Kadınların yaptıkları stoklar bu sürede tükenmiştir.Erkekler içinde iş alanları kalmamıştır.Dış ticarette milyonlar kaybedilmeye başlamış,üretim düşmüş,sendikalar ve emekçi kadınlar ortak noktayı bulana kadar süresiz iş kolları kapatılmıştır.Bu kadınlar inançlarıyla ve azimleriyle çıktıkları yolda farkında olmadan iç işlerı bakanının kadın olmasıda,emekçi kadınlara desteğiyle,bu çabaya daha farklı bir ivme kazandırır.Kadınların kararlılığı iş verenlerin durumu ciddiyetinin farkına varmalarına,emekçi kadınların tüm işçilere eşit haklar getirmek zorunda kalacakları kaygısı başlamıştır.Sendikaların toplanacağı bir toplantıya kadınlarda gitmeye karar verirler.
 
Rita zor zamanlar geçiriyordur,yanında ona destek veren kişiler tek tek ayrılmıştır.Buna rağmen Rita toplantıya gidecek,bir kadın olarak ilk defa tüm sendikaların önünde söz hakkı alıcaktır.Rita emekçi kadınlar adına geçtiği kürsüde aslında insan olmanın değerleri üzerine konuşacaktır.
 
İnsan inandıkları ve doğruları için yaşamalı ve mücadele etmelidir.Hayatın neler getiriceğini bilmeden,bir şeyler yapşak gerekir.Yaşama daha sıkı tutunup,kendiyle insanın barışık olabilmesi için her seçilen yol tarıh boyunca emek ve mücadele yolunu seçenler için zafer getirmiştir.Ne uğruna mücadele ettiğiniz,adı her ne olursa olsun seçtiğimiz yolun emekle 
kazanılan,insanın en kutsal zaferı olmuştur.Rita nın gözlerı dolu yaptığı konuşma insanın emek ve mücadeleyle kazandığı her değer insana şutluluk ve huzur getirdiğini gösteriyor.
 
Ritanın konuşması emekçi kadınların sendika dernek delegelerinın oy çoğunluğuyla desteklerini almasını sağlamıştır.Bu karardan sonra kadın bakan görüşmeye çağırır.
 
Gazetecilerin tek bir sorusu vardır.
 "Bakan,anlaşma yok derse,ne diceksiniz"
 Ritanın cevabı inancın simgesi olmuştur.
 "KADINIZ BİZ,vazgeçin bu sorulardan..."
 Kadınların örgütlü mücadelesi her zaman toplumda değişim gücü büyük olmuştur.
 
İNANCIN KAZANAMIYACAĞI YOL YOKTUR..