Film Eleştirileri

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

TATLI BELA

10-01-2014 Hits:2021 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

TATLI BELA

Selma Cavuldak- Sinema Dicle Yeni filmimiz 2000 yapımı,erin brockoviç in gerçek yaşamından beyaz perdeye aktarılmış başarılı ve azimli sıcak öyküsüyle izlenmeye değer bir film. Başrol oyuncumuz güzeliği ve çektiği filmlerde kadın konulu...

Read more

Başkanın Adamları: Başkanın Köpekleri!

19-11-2013 Hits:4852 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

Başkanın Adamları: Başkanın Köpekleri!

“Yalan söyleyin. Mutlaka inanan çıkar. Yeterince sık söylenen yalan, sonunda gerçek hale gelir.”(Hitler'in propaganda bakanı Goebbels)ARDÎN DÎREN- Sinema DicleBasın ve medyanın tarihsel süreç içinde her ülkede, bulunan koşullara göre farklı şekillendiği...

Read more

Masalsı bir öykü: Jîn

09-11-2013 Hits:3574 Sadık Bağadur Administrator - avatar Administrator

Masalsı bir öykü: Jîn

Sadık Bağadur- Sinema Dicle Türkiye’de ve Kürdistan’da çekilen politik filmlerin olumlu ve olumsuz tepki toplayan bir çok örneği olduğu şüphesiz. Ama İzlediğimiz bu tarz filmlerde, senaristin hayal dünyası ve yönetmenin çekim...

Read more

RÛMETA MİROVAHİYÊ WÊ ÎŞKENCÊ TÊK BİBE!

07-11-2013 Hits:2017 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

RÛMETA MİROVAHİYÊ WÊ ÎŞKENCÊ TÊK BİBE!

ARDÎN DÎREN- Sinema Dicleey pakrewaney xwîn-şêrînê biqasî tehma dirrîreşkaney di şerran de cirrnexweşê biqaskurîbeşkante çermê xwe rakişandiye ji dêvla meşkante xwîna xwe kil kiriye bi ser xistiye rûnê azadiyan(Rênas Jiyan)Siwarê...

Read more

JÎN: Li Mêrsîn'ê çîrokek Qendîl'ê!!

05-11-2013 Hits:1837 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

JÎN: Li Mêrsîn'ê çîrokek Qendîl'ê!!

ARDÎN DÎREN-Sinema DicleBêguman jiyana gerila û gerîlatiyê ji gelek mirovan re tiştek bi efsûn û têr meraq e. Çiya û jiyana çiya ji zafek mirovan re bu ye kul û...

Read more

MOEBÎUS: QÎRKİRİNEK Lİ SER ZAYENDİYÊ

20-10-2013 Hits:1877 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

MOEBÎUS: QÎRKİRİNEK Lİ SER ZAYENDİYÊ

ARDÎN DÎREN-Sinema Dicle                                       " Zîhn, weke çiyayekî ji bûzê ye. Tenê ji hefta...

Read more

SABIR TAŞI

20-10-2013 Hits:2286 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

SABIR TAŞI

Selma Cavuldak-Sinema Dicle    Yeni filmimiz Afganistan sinemalarından,2012 yapımı film Atiq Rahimi nın romanından uyarlanmıştır.Kitap 2005 te kocası tarafından öldürülen ,25 yaşındaki Afgan şair Nadya Encüman anısına yazılmıştır.Başrol oyuncumuz güzelliğiyle...

Read more

3 İDOİT

10-05-2013 Hits:4002 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

3 İDOİT

  Selma Cavuldak - Sinema Dicle   Yeni filmimiz 2009 Hint sinemalarından,yönetmenliğini Rajkumar Hirani nin yaptığı,başrol oyuncusu Amharr Khanin klasikleri arasına giren en iyi gişe yapmış hit filmidir.  Filmimiz mühendislik okuyan üç arkadaşın...

Read more

Özgür olmalı ruhun, tıpkı bedenin gibi

13-04-2013 Hits:3338 Non Serviam Administrator - avatar Administrator

Özgür olmalı ruhun, tıpkı bedenin gibi

  Non Serviam-Sinema Dicle Sıcak bir çayı yudumlarken, düşünüp gitmek, sessizce duran yüzünün derinliklerine… Yaralar alarak, yudumlak çayı….   Birazda sen ağla , diye haykırıyor  şimdilerde bir adam ,taa derinlerden…. Yüzüm baharlara kuş  … Hüznüm ise  dağlara...

Read more

TEHLİKELİ KADINLAR (LES FEMME DE L'OMBRE)

 

 

 

Sinema Dicle/ SELMA CAVULDAK

  Yeni filmimiz Fransız sinemalarından,yönetmenimiz ve senorya yazarımız Fransada meşhurcentilmen olarak tanınan Jean Paul Salomé, filme başlamadan önce iki kısa metrajlı filmi LHeureaimer (Sevme Sanatı) ve LPetit Commission (Küçük Komisyonla) sinema dünyasına ilk adımıatmıstır.

Daha sonra ilk denemesi Crimes et Jardin (Suçlar ve Bahçeler 1991 deTV kurgu projesinde yer aldı.Ancak 2001 yılından sonra Jean Paul Salomé daha iddialı filmler için ,büyük bütçelerharcadığı Fransada dünyaca tanınan Louvre zesinin ünlü HAYALET (Belphegar) için büyükbaşarı beklemiştir.Fakat film eleştirmenlerin ve kamu oyunun lehine bulunmuş,gereken desteğigörememiştir.Yönetmenimiz 2008 yapımı Tehlikeli Kadınlar filmiyle ülkesinde ki eğilimleri tersineçevirmeyi umut etmiştir.

 

Yönetmenimizin tanıştığı ve röportaj yaptığı,93 yaşında ki, bir fransız kadının SEO (özel operosyon) biriminde çalıştığını öğrenmesi üzerine hayatını araştırmasıyla

ikinci dünya savaşı sonrası alman güçlerine karşı fransız kadınlarının önemli rol oynadığını keşfetmiş,senoryosunu yazarken bu araştırmalar etkili olmuştur.


Filmimiz ikinci dunya savaşı sonrası,kızıl ordunun nazilere üstünluk sağlamasıyla,nazilere esirdüşen subayların hayatları ve Fransanın Normandiye kıyılarına yapılacak askeri çikartmanınsırları,fransız beş ajan kadının başarısına ve yapabileceklerine bağlı kalmıştır.

 

Filmin ana karaterlerinden Louise  (Sophie Marceau) filmin yapımına verdiği destek ve gözdoldurucu oyunculuğuyla filmimizde yer alıyor.

Filmimiz Louise nin kocasının ölümüyle Londra ya kardeşinin yanına gitmesiyle,o dönem İngiltere nin 1941 de kurduğu özel operosyon birimi olarak adlandırılan SEO oluşturduğu gizli bir istihbarat servisine bağlı,Fransada ki birimi için çalışan kardeşinin aracılığıyla SEO da işe alınacaktır.

Louise nin kardeşinin başında bulunduğu planda,bu işin başarılı olması için farklı karakter vegeçmişe sahip beş kadını bir araya getiriceklerdir.

 

Keskin nişancı olan Louisinin dışında,yahudi komisyonuna üye olan ve italyan olan Maria,soğukkanlı bir katil ve geçmişinde hayat kadını olan,idama mahkum Jeanne,geçmişinden kaçan Nazi bir subayla büyük aşk yaşayan,çekici ve kabera dansçısı Suzy ve dini inançları olan,kimyager vepatlayıcı uzmanı Gaelle,bir grup oluşturulacaktır.Bu beş kadın bu işten başarılı çıkarak kendihayatlarına ve özgürlüklerine ulaşmayı umut ediyorlar.
  Beş Fransız kadın ajanımızın Normandiye kıyılarına götüren görevleri başarıyla sonuçlanmasınarağmen,işlerin hiçte bekledikleri gibi olmaması sonucu Paris e gidecek,kendilerini karmaşıkolayların içinde bulacaklardır.

Film aksiyon sahneleri dışında kadın estetiğini,kadın cazibesini ve kadına has zayıflıkları kendiiçinde duru ve açık bir dille yansıtmaktadır.Beş kadının başarmaları gereken görevleridışında,hayatta kalma mücadeleleri ve kendi iç dünyalarıyla yüzleşmelerine sebeb olacak olaylarıniçinde kendi çıkışlarını yaratmaya çalışmalarını seyredeceksiniz.
 
Beş kadınımız ve bir çok kişinin hayatlarının önüne geçen ülkelerinin kurtuluşu için mücadelelerinisürükleyici olayların içinde gözlemliceksiniz.Film hiç beklediğiniz gibi gitmezken yer yer içinizdehaklı mücadelerde yok olan hayatların adaletsizliğini anlamlandıracak duygulara kapılıcaksınız. Ayrı karakterlere ve amaçlara sahip olan insanların ortak bir noktada birbirlerini destekleyerekgörevlerini başarıya götürüşlerini göreceksiniz.

 

Avrupada ki ülkelerin,kaderini değiştiren en ilginç hikayelerden biri olan Normandiye deki SuniLimanların yapılışını ve İngilterenin Fransanın Nazilare karşı başarılı olan çıkartmasında,Parisinkurtuluşundaki feda edilen hayatları izliyeceksiniz.

 netmenimiz filmde Parisin tarihsel dokusunu ve hala günümüzde ihtişamını koruyanbinalarını,şatolarını,caddelerini gerçek yansımalarıyla tarihe akarak seyretme firsatını bize filmi izlerken hissettirecektir.


Filmdeki şahısların farklı konum ve güce sahip olmasına rağmen ,insan kendi zaaf ve zayıflıklarınıgüçlü inancıyla sürekli koruyamazsa,kendi vijdanına karşı kendini kötü bir duruma düşürebileceğini izliyoruz. İnsan kendini inancıyla koruyamadığında,zaafları hem kendine zarar verecek, hem dekarşı düşman gruba sonlarını getirecek kapıları ardına kadar açmış olabileceğini görüyoruz.Kişilerbu duruma sonradan vijdani kabullenemediği için itiraf ederek kendi grubunun yok olmasına yol açacak, kendi inancıyla da çelişkiye düşüp çıkmaza girerek intihara kadar hayatları sürüklenecektir.

 

İnsanin kendi zaaflarına karşı direncini oluşturmamasının sonucunu filmdeki karakterlerde hayatın içinden yaşamları savaş içinde görerek anlamlı sorular içine girebileceğimiz bir film. 

 

 

iyi seyirler

selma cavuldak