Film Eleştirileri

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

TATLI BELA

10-01-2014 Hits:2021 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

TATLI BELA

Selma Cavuldak- Sinema Dicle Yeni filmimiz 2000 yapımı,erin brockoviç in gerçek yaşamından beyaz perdeye aktarılmış başarılı ve azimli sıcak öyküsüyle izlenmeye değer bir film. Başrol oyuncumuz güzeliği ve çektiği filmlerde kadın konulu...

Read more

Başkanın Adamları: Başkanın Köpekleri!

19-11-2013 Hits:4852 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

Başkanın Adamları: Başkanın Köpekleri!

“Yalan söyleyin. Mutlaka inanan çıkar. Yeterince sık söylenen yalan, sonunda gerçek hale gelir.”(Hitler'in propaganda bakanı Goebbels)ARDÎN DÎREN- Sinema DicleBasın ve medyanın tarihsel süreç içinde her ülkede, bulunan koşullara göre farklı şekillendiği...

Read more

Masalsı bir öykü: Jîn

09-11-2013 Hits:3574 Sadık Bağadur Administrator - avatar Administrator

Masalsı bir öykü: Jîn

Sadık Bağadur- Sinema Dicle Türkiye’de ve Kürdistan’da çekilen politik filmlerin olumlu ve olumsuz tepki toplayan bir çok örneği olduğu şüphesiz. Ama İzlediğimiz bu tarz filmlerde, senaristin hayal dünyası ve yönetmenin çekim...

Read more

RÛMETA MİROVAHİYÊ WÊ ÎŞKENCÊ TÊK BİBE!

07-11-2013 Hits:2017 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

RÛMETA MİROVAHİYÊ WÊ ÎŞKENCÊ TÊK BİBE!

ARDÎN DÎREN- Sinema Dicleey pakrewaney xwîn-şêrînê biqasî tehma dirrîreşkaney di şerran de cirrnexweşê biqaskurîbeşkante çermê xwe rakişandiye ji dêvla meşkante xwîna xwe kil kiriye bi ser xistiye rûnê azadiyan(Rênas Jiyan)Siwarê...

Read more

JÎN: Li Mêrsîn'ê çîrokek Qendîl'ê!!

05-11-2013 Hits:1837 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

JÎN: Li Mêrsîn'ê çîrokek Qendîl'ê!!

ARDÎN DÎREN-Sinema DicleBêguman jiyana gerila û gerîlatiyê ji gelek mirovan re tiştek bi efsûn û têr meraq e. Çiya û jiyana çiya ji zafek mirovan re bu ye kul û...

Read more

MOEBÎUS: QÎRKİRİNEK Lİ SER ZAYENDİYÊ

20-10-2013 Hits:1877 Ardin Diren Administrator - avatar Administrator

MOEBÎUS: QÎRKİRİNEK Lİ SER ZAYENDİYÊ

ARDÎN DÎREN-Sinema Dicle                                       " Zîhn, weke çiyayekî ji bûzê ye. Tenê ji hefta...

Read more

SABIR TAŞI

20-10-2013 Hits:2286 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

SABIR TAŞI

Selma Cavuldak-Sinema Dicle    Yeni filmimiz Afganistan sinemalarından,2012 yapımı film Atiq Rahimi nın romanından uyarlanmıştır.Kitap 2005 te kocası tarafından öldürülen ,25 yaşındaki Afgan şair Nadya Encüman anısına yazılmıştır.Başrol oyuncumuz güzelliğiyle...

Read more

3 İDOİT

10-05-2013 Hits:4002 Selma Cavuldak Administrator - avatar Administrator

3 İDOİT

  Selma Cavuldak - Sinema Dicle   Yeni filmimiz 2009 Hint sinemalarından,yönetmenliğini Rajkumar Hirani nin yaptığı,başrol oyuncusu Amharr Khanin klasikleri arasına giren en iyi gişe yapmış hit filmidir.  Filmimiz mühendislik okuyan üç arkadaşın...

Read more

Özgür olmalı ruhun, tıpkı bedenin gibi

13-04-2013 Hits:3338 Non Serviam Administrator - avatar Administrator

Özgür olmalı ruhun, tıpkı bedenin gibi

  Non Serviam-Sinema Dicle Sıcak bir çayı yudumlarken, düşünüp gitmek, sessizce duran yüzünün derinliklerine… Yaralar alarak, yudumlak çayı….   Birazda sen ağla , diye haykırıyor  şimdilerde bir adam ,taa derinlerden…. Yüzüm baharlara kuş  … Hüznüm ise  dağlara...

Read more

Camino

 

  Yeni filmimiz Ispanya sinemalarından 2010 da gösterime giren,yönetmenliğini ve senaristliğini Javier Fesser in yaptığı dram sevenler için,masalımsı anlatımına karşın iç burkan bir gerçekliğiyle izlenilmesi gereken bir film.

   

  Goya ödüllerinde En İyi Film,En İyi Yönetmen ve En İyi Akrist ödüllerini kazanan film 1985 yılında 14 yaşında kanserden ölen Alexia Gonzalez Barros un gerçek yaşam hikayesinden esinlenerek filme uyarlanmıştır.

   

  Filmi bu kadar ödüle kavuşturan ve izlenilmeye değer yapan küçük bir kızın kanserden ölümünden daha çok hastalığı süresince yaşadığı aşk,ölüm,bağlılık,din,aile olgusu gibi konuları bir çoçuğun  gözüyle içinde tüm saflığıyla yaşamasını,bu duyguları anlamlandırma çabasını seyrediyoruz.

   

  Camino nun annesi koyu bir katoliktir.Camino hayatı annesinin öğretileriyle ilk başta dinle bütünleşerek acılarını azaltmak için sığınılan bir yol gibi gözüksede,kendi içinde asıl inancı aşkla keşfedip küçük bedeninde bunun çarpıntılarını ve gülücüklerini seyrederken yaşamın anlamının içine giriyoruz.

 

  Camino hastalığı süresince yaşadığı umut ve hayat dolu yanıyla, inancın gerçekliğinin ne demek olduğunu ailesine ve izleyenlere derin bir çatışma yaşatabilecek şekilde ki bağlılığını insanın ruhunun bütününden gelen yaşam arzusu ve ölüm duygusunu ancak insanın kendi diliyle özgürleştirdiğinde,varolma ve hiçlik mertebesinde ki dengeyi küçük bir kızın gözüyle izliyoruz.

 

 

  Camino nun annesi gerçek hayatta deneme yanılma yolunu öğretmeden hayatını yönlendirmesini ve oluşturması şansı vermeden,kendini özel hissederek,çoçuklarını ise kendini suçlu hissettirerek çirkin bir şekilde dinin dayatmalarıyla dolu ,1985 yılında avrupada yaşanması şaşırtıcı yanlarıyla öfke ve anlamsızlığın acı bir şekilde sonlanmasını umutsuzca hissediyoruz.

 

  İyileşmesi umuduyla bir çok zorlu ameliyat geçiren ve tarifi imkansız acıların içindeki küçük bir kızın umuda ve aşka bakışı onu bu zorlu süreçte ailesinin inandıklarını inancın gerçekliğini sorgulattıracaktır.

  

  İnsanın kendi ego ve onuru için çoçuğuna dayattığı kendi gerçekliğinin içinde,anne olma olgusunu sahiplenme güdüsünün cesaretiyle,bir çoçuğunun üzerine yük etmenin,şimdiki ve gelecek hayatını yok etmesinin,çoçuğun üzerindeki etkisini yok oluşlarını sevgi ve iyilik adına döşenen taşların sonucunu düşünmeyerek,çoçuklara seçim ve hata yapma,diledikleri olma özgürlüğünü verilebilecek kadar saygı ve sevgi gerektirecek bir varlıktır.

 

 Camino nun her yaşta yaşadığımız iki duyguyu ağır bir ruh haliyle tanımladığımız iç içe geçmiş olan aşk ve ölüm olgusunun bir arada yaşaması,hayatımızın bazı dönemlerinde bu duyguları en uçta yaşasakta,hayat dolu bir çoçuğun hala yaşanmamış hayatında ki hazırlandığı ölüm fikrinde,aşk duygusuyla inancının onu mutluluğa ve ölüm duygusunun huzur verici bir melodiye cevirerek hayatın parçası olan ölüm gerçekliğini kabul edilir yaşaması bir çoçuğun ruhunda tüylerinizi ürpertecektir.

  

  Filmi izlerken Camino nun dua şekli inancımızın şekline ancak bizim karar vereceğimizi,hangi duyguyu yüklersek orda anlam katıp kendi ruhumuzda huzur ve vicdanımızda kabul edilir hale yetiriyor.Camino nun inancıyla iletişiminde ki samimiyeti ve saflığı toplumun ve çevremizin bize günah ve yasak diye öğrettiği şeyleri hiç sorgulamadan hayatımıza sokmaları sonucu hiç bir zaman inancımızla özgürce iletişim kurup,dinde bile sahtekarca korkularımızla bütünleşerek ,kendi zıtlıklarımız içinde yaşamaya mahkum edilişimizin örneklerini her dinde hala günümüzde yaşanmaktadır.

  

  Bireyler üzerinde dine dayatılarak kendimizi suçlu hissetirerek,yanlışa girdiğimizi ya da kendi içimizde sorduğumuz soruları sesli söylemeden bize inanç adına kendi içimizde boğularak,yaşamayı çoçukken bedenimize yükleyip hayatımız boyunca ölene kadar sorma şansını neden elimizden almalarına izin veririz sorusunu sormak gerekiyor.

 Film  bir çok sahnesinde gözyaşlarımızı tutamıcağımız anlarla doluda olsa,malasef asıl olan dünyada tüm insanların kendiyle yüzleşme,tanıma,sorgulama,kendini yenme çabası zorken,anne olmaksa bunun iki katı olduğunu anlıyoruz.

   

İyi seyirler

 

Selma Cavuldak